Możliwość ponownego wyboru sposobu rozliczania dla przedsiębiorców. Projekt zmian w podatkach

Opublikowano: 2022-04-14 12:27 Marzena Stachelska 2 min. czytania

Możliwość ponownego wyboru sposobu rozliczania dla przedsiębiorców. Projekt zmian w podatkach

Możliwość ponownego wyboru sposobu rozliczania dla przedsiębiorców. Projekt zmian w podatkach
 

Wiceminister finansów Artur Soboń na konferencji prasował odniósł się do konsultacji, które miały miejsce w sprawie zmian w podatkach. Jak podkreśla: „Czas konsultacji zmian w podatkach był krótki, ale wykorzystaliśmy go w sposób maksymalnie możliwy”. Uważa, że projekt ma znaczenie, gdyż propozycja, która została przygotowana oznacza realną obniżkę podatków. Ministerstwo Finansów chce, aby zmiany obowiązywały w zeznaniu rocznym od 1 stycznia 2022 roku, natomiast w zaliczkach od początku lipca 2022 roku.

W projekcie dla przedsiębiorców na podatku liniowym i na ryczałcie pojawić się ma propozycja ponownego wyboru sposobu opodatkowania w 2022 roku – poinformował wiceminister finansów Artur Soboń. Wyjaśnia również, że wprowadzają możliwość wyboru skali. Ma to być wybór w rocznym rozliczeniu do końca kwietnia 2023 roku. Jest to przepis epizodyczny tylko dla tego roku. Przedsiębiorcy w kolejnych latach będą mogli normalnie wybierać sposób opodatkowania, jednak możliwość wyboru w tym roku pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej księgowości od początku stycznia do końca roku.

Najważniejsze zmiany:

  • przedsiębiorcy rozliczający się wg podatku liniowego i ryczałcie – ex post (po zakończeniu roku podatkowego 2022 roku) za cały rok podatkowy,
  • na ryczałcie - do 22 sierpnia 2022 roku za drugą połowę roku,
  • w zakresie składania deklaracji PIT – ujednolicenie terminów rozliczenia dla wszystkich formularzy do 30 kwietnia.


Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział, że obecne zmiany oznaczają spadek podatków. Stwierdził, iż w drugim etapie reformy podatkowej to kolejne miliardy złotych (ponad 30 mld zł), które zostanie w kieszeniach Polaków gdyż zapłacimy mniej w daninach publicznych i podatkach.

Źródło: PAP 

Zaktualizowano: 15.04.2022

Dodano: 14.04.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top