Najnowsze dane o wynagrodzeniach w gospodarce narodowej

Opublikowano: 2024-05-13 11:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Najnowsze dane o wynagrodzeniach w gospodarce narodowej

Najnowsze dane o wynagrodzeniach w gospodarce narodowej

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce (w gospodarce narodowej) w pierwszym kwartale 2024 roku.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło nominalnie o 14,4 procent w porównaniu rok do roku, osiągnęło najwyższy pułap w historii i wyniosło 8 tys. 147 zł brutto. Jego wysokość jest także skutkiem wysokich podwyżek płacy minimalnej która od 1 stycznia do 30 czerwca wynosi 4242 zł brutto (minimalna stawka godzinowa 27,70 zł brutto). Od 1 lipca  płaca minimalna będzie wynosiła 4300 zł brutto (godzinowa 28,10 zł brutto), co w porównaniu rok do roku oznacza wzrost o ponad 19 procent.

Średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej w czwartym kwartale roku 2023 wyniosło 7 tys. 540 zł brutto, czyli tylko przez jeden kwartał urosło aż o 8 procent. Jest to skutek m.in. podwyżek płacy minimalnej, wynagrodzeń dla pracowników administracji państwowej i nauczycieli, oraz ogólnej presji płacowej w gospodarce.

Dane o płacach w gospodarce narodowej obejmują najszerszy zakres statystyk dotyczących wynagrodzeń. Główny Urząd Statystyczny uwzględnia w nich wszystkich pracujących na etacie, bez względu na wielkość firmy zatrudniającej. Statystyki te uwzględniają nie tylko tych pracujących w sektorze przedsiębiorstw gdzie pracuje około 6,5 mln osób (co stanowi tylko 40 procent zatrudnionych w polskiej gospodarce), ale zawierają też dane np. z mikrofirm, gdzie płace są dużo niższe. Statystyki te uwzględniają również dane z przedsiębiorstw niefinansowych i finansowych, obejmują osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a także jednostki sfery budżetowej, organizacje członkowskie, fundacje, stowarzyszenia, samorządy gospodarcze, organizacje pracodawców, partie polityczne, związki zawodowe i inne organizacje społeczne.

 

Źródło: https://stat.gov.pl/

Zaktualizowano: 13.05.2024

Dodano: 13.05.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top