Naprawiać czy kupić nowe? Rośnie zadłużenie firm zajmujących się serwisem

Opublikowano: 2022-11-23 10:30 Marzena Stachelska 3 min. czytania

Naprawiać czy kupić nowe? Rośnie zadłużenie firm zajmujących się serwisem

Naprawiać czy kupić nowe? Rośnie zadłużenie firm zajmujących się serwisem

Pewnie każdy z nas odczuł skutki galopującej inflacji. Koszty życia są coraz większe, Polacy szukają oszczędności, gdzie tylko się da. Czasami jednak zdarzają się niespodziewane wydatki takie jak zepsuty samochód czy komputer. Wtedy trzeba zastanowić się, czy warto naprawiać, czy trzeba kupić nowy sprzęt. Tutaj przede wszystkim dla większości Polaków główną rolę odgrywa cena, która przypadku naprawy w ostatnim czasie poszybowała do góry. Wysoka wartość części zamiennych, długi czas oczekiwania na naprawę oraz koszt usługi skutecznie zniechęcają konsumentów.
Tracą na tym punkty zajmujące się m.in. naprawą i serwisem komputerów oraz urządzeń RTV i AGD. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK wynika, że zadłużenie firm zajmujących się serwisem i naprawą we wrześniu 2022 roku wzrosło do 149 milionów złotych. Dla porównania we wrześniu 2021 roku dług wynosił 58 milionów złotych.
Według Sławomira Grzelczaka, prezesa BIG InfoMonitor niechęć do naprawiania sprzętu RTV/AGD wiąże się z wyszukaniem nadającego się fachowca lub serwisu.

Niechęć w stosunku do naprawienia sprzętu RTV/AGD wynika również z problemu ze znalezieniem odpowiedniego serwisu bądź fachowca. Pomocni mogą okazać się bardziej świadomi ekologicznie odbiorcy. Coraz więcej przedsiębiorstw wprowadza działania wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym, umożliwiając swoim konsumentom nie tylko łatwiejszy serwis, ale możliwość pozbycia się nieużywanego sprzętu w sposób przyjazny środowisku i ekonomiczny. Zmieniają się też postawy Polaków, którzy zasady zero waste włączają w codzienne życie. Moda na renowację mebli, odnawianie dawnych przedmiotów, ubrań czy sprzętu elektronicznego może okazać się pomocna dla serwisów naprawczych, a przy tym być okazją do znalezienia nowej, przydatnej pasji”

Według ostatniego październikowego badania przeprowadzonego przez Biuro Informacji Kredytowej największa grupa Polaków oszczędza na zakupie nowej odzieży czy obuwia (35%) lub szukają alternatywy i kupują odzież używaną (14%).

 

Źródło: BIG InfoMonitor

Zaktualizowano: 23.11.2022

Dodano: 23.11.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top