Narodowy Bank Polski o podaży pieniądza, zmiany dla branży turystycznej i dużych firm, PKO BP o kredytach frankowych – 23.03.2021

Opublikowano: 2021-03-23 07:58 Agnieszka Kłak 2 min. czytania

Narodowy Bank Polski o podaży pieniądza, zmiany dla branży turystycznej i dużych firm, PKO BP o kredytach frankowych – 23.03.2021

Narodowy Bank Polski o podaży pieniądza

Narodowy Bank Polski przedstawił, w komunikacie prasowym, dane dotyczące podaży pieniądza. Podaż pieniądza M3 1 836,6 mld zł i zwiększyła się o 16,4 mld zł (w porównaniu do końca stycznia 2021 r.) Przypomnijmy, że podaż pieniądza M3 to tzw. „szeroki pieniądz” pokazujący w ujęciu wartościowym ilość gotówki w obiegu, a także depozytów krótkoterminowych oraz dłużnych i bankowych papierów wartościowych z terminem wykupu do 2 lat.

Komunikat podaje także, że spadło zadłużenie polskich przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, odpowiednio o 0,3% oraz 0,1%.

Zmiany dla branży turystycznej i dużych firm

Trwają prace nad zmianą ustawy obejmującą pomoc dla branży turystycznej. Najważniejszą zmianą ma być możliwość wydłużenia korzystania z tzw. „bonu turystycznego” do dwóch lat. W ramach rządowej propozycji ma zostać również wydłużony termin zwrotu środków dla uczestników imprezy turystycznej odwołanej z powodu pandemii. Pierwotny termin to kwiecień 2021 r. W ramach zapisów ustawowych wypłaty przewidziane są do realizacji od grudnia 2021 r.

Ponadto trwają prace na zmianą zasad pomocy rządowej dla dużych firm. Zmiany mają dotyczyć przedłużenia maksymalnych terminów przyjmowania wniosków do 30 września 2021. Czas na zawarcie umowy pożyczki ma być przedłużony do końca 2021 roku. Zgodnie z planami ma zostać także wydłużona karencja w spłacie oraz wprowadzenie uproszczeń w procedurze rozpatrywania aplikacji przedsiębiorców.  

PKO BP o kredytach frankowych

Na dzień 23.03 zwołane zostało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO BP. Na spotkaniu ma zostać podjęta decyzja o planie działań w zakresie dotyczącym tzw. ugód frankowych. Ustalenia w tej sprawie są częścią działań podejmowanych przez osiem największych banków w porozumieniu z Komisją Nadzoru Finansowego. Mają one na celu danie dostępu klientom do dobrowolnego zawarcia ugody z bankiem i ponownego rozliczenia kredytu.

Tagi: PKO Bank Polski

Zaktualizowano: 31.08.2021

Dodano: 23.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top