NBP o rynku kart płatniczych. Mniej wydajemy na kulturę. Już niedługo dotacje do „elektryków”. Aktualności 05.07.2021 r.

Opublikowano: 2021-07-05 09:16 Urszula Sokół 3 min. czytania

NBP o rynku kart płatniczych. Mniej wydajemy na kulturę. Już niedługo dotacje do „elektryków”. Aktualności 05.07.2021 r.

NBP o rynku kart płatniczych

Narodowy Bank Polski opublikował cykliczny materiał: „Informacja o kartach płatniczych – dane z I kwartał 2021 r.” Z opracowania dowiadujemy się, że wzrosła liczba kart płatniczych do poziomu 44,116 mln sztuk, z czego prawie 70% to karty aktywne, którymi dokonano minimum jednej transakcji. Nieznacznym liderem jeśli chodzi o ilość wydanych kart jest VISA do której należy 51% kart. Mastercard to obecnie 48,47% kart na rynku. Większość kart to karty debetowe. Nieznacznie zmniejszyła się ilość kart kredytowych. Większość (88,3%) wydawanych kart posiada funkcję płatności zbliżeniowych.

Użytkownicy w równym stopniu wykorzystują karty do płatności gotówkowych i bezgotówkowych. Nie ma tutaj wyraźnego podziału. Na koniec pierwszego kwartału 2021 roku 51,5% stanowiły transakcje gotówkowe, a 48,5% transakcje bezgotówkowe. Obecnie średnia wartość transakcji bezgotówkowej kartą to 34,50 złotych. Z raportu dowiadujemy się także, że zmalała sieć bankomatów kurcząc się o 427 sztuk kwartał do kwartału. Nieznacznie, bo o 0,1%, wzrosła ilość bankomatów z funkcją wpłaty gotówki. Średnia wartość transakcji w bankomacie to obecnie 680 zł.

Ponadto na stronie NBP czytamy o zapowiedzi konferencji prasowej Prezesa NBP, która odbędzie się w piątek, 9 lipca o godz. 15.00.

Mniej wydajemy na kulturę

Biuro Informacji Gospodarczej informuje o wynikach przeprowadzonego badania ankietowego dotyczącego aktualnych trendów w zakresie korzystania z instytucji kulturalnych. Wniosek z badania jest jednoznaczny: pandemia mocno zmieniła strukturę wydatków na kulturę i rozrywkę, co stawia całą branże w jeszcze trudniejszym położeniu. Część ankietowanych deklaruje, że wydaje na rozrywkę zdecydowanie mniej niż przed pandemią, a długi całej branży to już 54 mln złotych. Branży może pomóc zapowiedź większej ilości premier kinowych i teatralnych oraz zniesienie kolejnych obostrzeń.

Jedna trzecia ankietowanych uznała, że wydaje mniej niż przed pandemią na wizyty w kinie, a ¼ badanych wydaje mniej na bilety do teatru. Niecałe 5% badanych deklaruje większe wydatki na kulturę niż zanim nastała pandemia. Połowa badanych uznała, że wydatki na kino, teatr, koncerty i streaming ich nie dotyczą.

Już niedługo dotacje do „elektryków”

Polska Agencja Prasowa (PAP) informuje, że od 12 lipca, zgodnie z zapowiedzią wiceministra klimatu, rusza program dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych, czyli popularnych „elektryków”.  Program „Mój elektryk” to 500 mln złotych do rozdysponowania do końca 2025 roku (lub do wyczerpania puli środków). Osoby fizyczne będą mogły zyskać do 18 750 zł, a posiadacze „Karty Dużej Rodziny” aż 27 tys. złotych.

Dopłaty przewidziane są także dla samorządów, organizacji i firm, które chcą nabyć samochód w drodze kupna albo leasingu. W pierwszej kolejności akceptowane będą wnioski od osób fizycznych.

Zaktualizowano: 05.07.2021

Dodano: 05.07.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top