Noc Muzeów w Centrum Pieniądza przy NBP

Opublikowano: 2022-05-13 09:00 Dagmara Konik 3 min. czytania

Noc Muzeów w Centrum Pieniądza przy NBP.

Noc Muzeów w Centrum Pieniądza przy NBP

14 maja odbędzie się tegoroczna Noc Muzeów. To to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych w Europie polegająca na udostępnianiu zwiedzającym muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych.

Zapoczątkowana w 1997 r. w Berlinie, a obecnie realizowana w ponad 120 europejskich miastach.

Podczas Nocy Muzeów będzie również otwarte dla zwiedzających Centrum Pieniądza NBP

– podaje biuro prasowe Narodowego Banku Polskiego.

Ta nowoczesna placówka edukacyjna przeprowadzi nas przez dzieje pieniądza oraz pomoże zrozumieć jego rolę na tle historii świata i Polski. To muzeum w którym pieniądz jest centralnym punktem każdej części ekspozycji. Centrum to swoisty wehikuł czasu. Pokazuje istotę tego, czym jest pieniądz, jaką przebył drogę i w jaki sposób pomaga nam w codziennym życiu. Zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP rozpoczyna się od narodzin pieniądza i prezentacji pierwszych form, jakie przyjmował w starożytności. Dalsza podróż to spotkanie z pieniądzem monetarnym, a finalnie z wirtualnym.

Multimedialna ekspozycja będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających od godz. 10.00 do godz. 24.00. Podczas zwiedzania można oglądać wszystkie dostępne wystawy i ekspozycje.

Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć jak się zmieniał pieniądz w Polsce i na świecie na przestrzeni wieków, dowiedzieć się, skąd się wzięły pieniądze, poznać historię o powstawaniu banknotu, zobaczyć najstarszą monetę świata oraz dowiedzieć się ile waży prawdziwa sztaba złota. Udostępnione zostanie kino letnie i możliwość obejrzenia filmu „Wielcy polscy ekonomiści” oraz filmów prezentujących monety kolekcjonerskie NBP. Na zamkniętym zazwyczaj dla osób postronnych dziedzińcu głównym NBP, odwiedzający będą mogli skorzystać z przyśpieszonego kursu rozpoznawania fałszywych banknotów oraz obejrzeć bankowóz wraz z pełnym wyposażeniem konwojentów.

Źródło:

https://www.cpnbp.pl/

 

Zaktualizowano: 13.05.2022

Dodano: 13.05.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top