Nowe monety od NBP w rocznicę Konstytucji, zmiany w najmie w galeriach handlowych, nowe programy mieszkaniowe – aktualności 28.04.2021 r.

Opublikowano: 2021-04-28 07:32 Urszula Sokół 2 min. czytania

Nowe monety od NBP w rocznicę Konstytucji, zmiany w najmie w galeriach handlowych, nowe programy mieszkaniowe – aktualności 28.04.2021 r.

Nowe monety od NBP w rocznicę Konstytucji

Narodowy Bank Polski poinformował o wprowadzeniu do obiegu nowych monet kolekcjonerskich. Najnowsza seria ma dotyczyć 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Monety o nominałach 50 i 100 zł zostaną udostępnione dla kolekcjonerów dziś w okręgowych oddziałach NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Na monetach będą znajdować się motywy związane z uchwaleniem tego ważnego dokument. Będzie to między innymi: fragment obrazu Jana Matejki oraz herby Królestwa Polskiego za panowania Stanisława Augusta.

Zmiany w najmie w galeriach handlowych

W komunikacie prasowym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów cytowanym przez PAP czytamy, że została przyjęta nowelizacja ustawy dotycząca pomocy przedsiębiorcom w związku z trwającą pandemią. Proponowane zapisy dotyczą m.in. obniżki czynszów dla przedsiębiorców działających w obiektach handlowych powyżej 2 tys. metrów kwadratowych. W okresie zamknięcia tych placówek zniżka czynszu miałaby wynieść 80%, a w kolejnych 3 miesiącach po 50%. W ramach nowelizacji uwzględniono także pomoc dla tzw. „sklepików szkolnych” umożliwiających zakupy na terenie jednostek oświatowych. Projekt nowelizacji trafił do dalszych prac legislacyjnych do Sejmu.  

Nowe programy mieszkaniowe

Polska Agencja Prasowa cytuje wypowiedź wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anny Korneckiej dotyczącej rozwoju programów mieszkaniowych. Dowiadujemy się z niej, że rząd ma w planach przeznaczenie dodatkowych 5 mld złotych na ten cel. Szacuje się, że dzięki temu wsparciu będzie to dodatkowych prawie 80 tys. lokali. Większość z nich powstanie w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM). Wsparcie będzie dotyczyć zarówno mieszkań o niskich czynszach, jak i mieszkań komunalnych.

Zaktualizowano: 31.08.2021

Dodano: 28.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top