Nowy kalkulator przyszłych rat od UOKIK. Światowy Tydzień Inwestora. Rynek kredytowy rośnie. Aktualności 23.09.2021 r.

Opublikowano: 2021-09-23 08:08 Aleksandra Jakubowska 3 min. czytania

Nowy kalkulator przyszłych rat od UOKIK. Światowy Tydzień Inwestora. Rynek kredytowy rośnie. Aktualności 23.09.2021 r.

Policz i nie przelicz się – nowy kalkulator kredytu hipotecznego od UOKIK

W ramach trwającej kampanii „Policz i nie przelicz się” prowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezes udostępnia kolejne narzędzie, dzięki któremu można oszacować wysokość raty kredytu hipotecznego po zmianie stóp procentowych. Kalkulator jest dostępny na stronie finanse.uokik.gov.pl. Po wpisaniu kilku danych swojego obecnego bądź przyszłego zobowiązania hipotecznego tj. kwotę do spłaty, wysokość raty oraz datę spłaty ostatniej raty otrzymujemy 10 symulacji rat w zależności od podwyżki stóp procentowych z zakresu 0,5 + 5 pkt procentowych. Bardzo przydatne narzędzie, które powinno być przedstawione każdemu kredytobiorcy, który musi się liczyć ze zmianą wysokości raty. Oby, więcej takich pozytywnych akcji!

Światowy Tydzień Inwestora - szansą na zdobycie nowej wiedzy dla młodzieży i nauczycieli

Już na początku przyszłego miesiąca tj. 4-8 października odbędzie się V kampania World Investor WEEK. Głównym celem tych corocznych spotkań jest powiększanie świadomości społeczeństwa o roli edukacji oraz ochrony inwestorów. W tym roku będzie dostępnych 4 webinaria, na które trzeba się wcześniej zapisać za pomocą elektronicznego formularza:

  • webinaria dla uczniów szkół ponadpodstawowych:
    „Giełda, inwestycje, akcje, obligacje – co się kryje pod tymi pojęciami”
    „Cyberbezpieczeństwo z perspektywy klienta usług finansowych – aspekty praktyczne"
    „Zagrożenia i oszustwa na rynku funduszy inwestycyjnych"
  • webinarium dla nauczycieli: „Giełda, inwestycje, akcje, obligacje – co się kryje pod tymi pojęciami”. 

Rynek kredytowy rośnie 

Na podstawie danych opublikowanych przez BIK możemy stwierdzić, że sprzedaż kredytów wciąż idzie do góry. Porównując sierpień 2020 do sierpnia bieżącego roku widzimy wzrost udzielonych kredytów przez banki i skoki o 53% jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, więcej o 30,2% jest kredytów gotówkowych oraz wzrost kredytów ratalnych o 4,8 %. Mniej się sprzedało limitów oraz kart kredytowych – spadek o 4,4%. Imponująco przedstawiają się dane w aspekcie wartościowym: kredyty mieszkaniowe na plus 80,1%, kredyty gotówkowe to dodatkowe 40,4%, limity +18,1%, kredyty ratalne +16,4%.

Średnia wartość kredytu ratalnego w sierpniu tego roku wyniosła  4 721 zł. Średnia wartość kredytu gotówkowego to 20 150 zł.

Zaktualizowano: 24.09.2021

Dodano: 23.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top