Nowy projekt – „ Rodzinny kredyt mieszkaniowy ”

Opublikowano: 2022-06-28 15:11 Piotr Rosiński 2 min. czytania

Nowy projekt – „ Rodzinny kredyt mieszkaniowy ”

Nowy projekt – „ Rodzinny kredyt mieszkaniowy ”

Niedawno w życie wszedł projekt „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który wkład własny zastępował gwarancją BGK. Dziś, to jest dnia 28.06 zostały ogłoszone drastyczne zmiany, które zmienią zasady działania konceptu.

Od teraz skorzystać z niego będą mogły osoby, które posiadają wkład własny większy niż 10% wartości nieruchomości. Jeśli ktoś będzie posiadał środki w wysokości 15% wkładu własnego – gwarancja wyniesie 5% , jeśli 17% to gwarancja będzie na poziomie 3%. Dodatkowo jeśli ktoś zdecyduje się na wzięcie kredytu ze stałą stopą procentową, będzie mógł skorzystać ze spłat rodzinnych choćby z 20 procentowym wkładem własnym. Jest to jedna z części składowych promocji kredytów o stałej stopie procentowej.

Wcześniej program miał pomagać osobom, które nie miały środków na wkład własny, sytuacja jednak od tego czasu uległa zmianie i problemem nie jest uiszczenie wkładu własnego tylko zdolność kredytowa, a raczej w większości przypadków - jej brak.

Powodem tego są podwyżki stóp procentowych, które mają na celu mają kontrolowanie inflacji. Efektem tych podwyżek jest to, iż że osoba która w październiku 2021 roku mogła zaciągnąć kredyt na 400 tyś zł przy okresie spłaty 25 lat, po ostatniej podwyżce otrzyma tego kredytu tylko około 210 tys. zł.

Jak wspomniał dyrektor departamentu mieszkalnictwa w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii – „Program zmienia charakter” i dodaje że zmienia też nazwę – „Myślimy, że będzie to *Rodzinny kredyt mieszkaniowy*”

Jednak dalej nie wiadomo kiedy program ten wejdzie do użytku.

Zaktualizowano: 28.06.2022

Dodano: 28.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top