Ostrzeżenie dla konsumentów od BIK, brak cierpliwości wśród przedsiębiorców, bezpieczny dowód osobisty - aktualności 15.03.2021

Opublikowano: 2021-03-15 06:37 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Ostrzeżenie dla konsumentów od BIK, brak cierpliwości wśród przedsiębiorców, bezpieczny dowód osobisty - aktualności 15.03.2021

Ostrzeżenie dla konsumentów od BIK

Biuro Informacji Kredytowej w komunikacie prasowym z okazji Światowego Dnia Konsumenta przypomina o konieczności ochrony swoich danych osobowych. Nasz rozsądek to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposób na ograniczenie skali wyłudzeń.

W dobie pandemii duża część naszego życia przeniosła się do rzeczywistości online, a niestety tam dochodzi do dużej ilości nadużyć. BIK zaleca ograniczone zaufanie do wszelkiego typu okazji. Realizując transakcje w internecie należy, w miarę możliwości, podawać jak najmniej danych. Warto skorzystać również z narzędzi, jakie udostępnia Biuro Informacji Kredytowej. Zaliczamy do nich m.in. Alert BIK informujący w formie sms o złożeniu zapytania kredytowego na nasze dane.

Brak cierpliwości wśród przedsiębiorców

Biuro Informacji Gospodarczej opublikowało na swojej stronie wyniki badania nastrojów polskich przedsiębiorców. Utrzymująca się od roku pandemia powoduje dużą niecierpliwość wśród przedsiębiorców. Jaka jest ocena obecnej sytuacji wśród przedsiębiorców? Niecała połowa uważa, że sytuacja nie jest jednoznaczna. Nie można jej ocenić jako jednoznacznie dobrą albo jednoznacznie złą. Ponad jedna trzecia przedsiębiorców uważa sytuacje za dobrą, a tylko 15% za jednoznacznie złą. Najwięcej przedsiębiorców ze złym nastawieniem jest wśród mikrofirm.

Badanie obejmowało także ocenę łamania przez innych przedsiębiorców zakazów nałożonych w takcie lockdownu i otwierania biznesów mimo panujących obostrzeń. Większość przedsiębiorców (70% ankietowanych) popiera działania innych firm nawet jeśli są to działania wbrew obowiązującemu reżimowi.

Bezpieczny dowód osobisty

Krajowy Rejestr Długów na stronach Centrum Prasowego informuje o zmianach w zakresie dowodów osobistych. W związku z koniecznością dostosowania przepisów do wymogów Unii Europejskiej od sierpnia 2021 roku dowód osobisty wyrobimy tylko w trakcie wizyty w urzędzie. Opcja złożenia online będzie wycofana. Wiąże się to z koniecznością dodania do dowodów kolejnej cechy biometrycznej  - odcisków palców.

KRD w komunikacie przypomina również o konieczności dbania o bezpieczeństwo dowodu osobistego i danych w nim zawartych. W 2020 r. ujawniono 6 884 próby wyłudzenia kredytów na skradziony dowód na łączną kwotę prawie 254 mln zł. Liczba udaremnionych prób wzrosła w stosunku do 2019 r. o ponad jedną trzecią.

Tagi: dowód osobistyprzedsiębiorca

Zaktualizowano: 31.08.2021

Dodano: 15.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top