Pobrane opłaty do zwrotu, czyli ważne zmiany dla kredytobiorców

Opublikowano: 2022-08-10 08:00 Urszula Sokół 2 min. czytania

Pobrane opłaty do zwrotu, czyli ważne zmiany dla kredytobiorców

Pobrane opłaty do zwrotu, czyli ważne zmiany dla kredytobiorców

Poprawki zgłoszone do nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym, które zostały przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zostały przyjęte już przez Senat.

Ich autorzy przekonywali, że celem ustawy jest zmiana, która zapobiegnie pobieraniu przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt zaciągany na zakup nieruchomości, wówczas gdy wniosek o wpis był zasadny.

"To są konkretne pieniądze i myślę, że wszyscy ci, których to bezpośrednio dotyczy wyraźnie odczują to w swoich kieszeniach. To jest gest w stosunku do tych Polaków, którzy znajdują się w takiej sytuacji, w tych ciężkich czasach, jeśli chodzi o wzrost kosztów kredytu"

- powiedział szef Ministerstwa Sprawiedliwości  Zbigniew Ziobro.

Ustawa nakazuje bankom zwrot pobieranych podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej wygórowanych opłat. Kredytobiorcy tracą tysiące złotych na konieczności płacenia wyższych rat. Poprawka zakłada dodatkowo, że banki będą miały 60 dni na zwrot pieniędzy od momentu dokonania wpisu do księgi wieczystej. Jedna z propozycji zgłoszonych przez Senat rozszerzyła zakres osób mogących liczyć na zwrot opłat także o konsumentów, którzy nie mają jeszcze wpisu hipoteki do księgi wieczystej a zaciągnęli kredyt hipoteczny przed wejściem ustawy w życie. W przygotowaniu jest już kolejna nowelizacja Ministerstwa Sprawiedliwości, która skróci oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej. Ma to umożliwić m.in. powierzenie notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki.

Ustawa po poprawkach wróciła do Sejmu, który zgodził się na zaproponowane przez senatorów rozwiązania. Dokument trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy i będzie oczekiwał już tylko na jego podpis.

 

Zaktualizowano: 10.08.2022

Dodano: 10.08.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top