Podatkowa rewolucja

Opublikowano: 2022-06-21 16:11 Piotr Rosiński 2 min. czytania

Podatkowa rewolucja

Podatkowa rewolucja

Nadchodzi kolejna rządowa modyfikacja tym razem dotycząca podatku CIT. W planach jest zmiana i odroczenie używania przepisów o minimalnym podatku dochodowym – tak zapisane jest w projekcie uchwały Rady Ministrów znajdującym się w wykazie prac legislacyjnych. W tym właśnie wykazie w poniedziałek zapowiedziano start prac nad zmianami w projekcie ustawy o podatku dochodowym CIT od osób prawnych.

W zakresie tych zmian przewidziane jest odroczenie oraz modyfikacja przepisów o podatku dochodowym. Sprawa dotyczy m.in. zawieszenia stosowania przepisów art.24 ca ustawy CIT(od dnia 01.01.2022 r do 31.12.2022 r.) Mając na uwadze zabezpieczenie polskich firm od negatywnych skutków wejścia w życie tej ustawy, szczególnie w aktualnych okolicznościach, gdzie polityka i konflikt za granicami naszego kraju wpływa tak bardzo na globalną gospodarkę oraz na firmy w niej funkcjonujące.

Projekt sugeruje też zmiany w strukturze podatku CIT, a przede wszystkim podwyższenie do 2* wskaźnika rentowności, przy równoczesnej zmianie metodyki wyliczania. Przewidziana też jest sprawniejsza aktualizacja danych osobowych podatnika, ma to służyć usprawnieniu całego procesu działania. Kwartalna aktualizacja danych podatników ma odejść w niepamięć na rzecz rocznej aktualizacji. Po tych modyfikacjach aktualizacja wykonywana będzie do dnia 30.09. Zapowiedziano również zmianę w przepisach dotyczących opodatkowania podatkiem od przerzucanych dochodów tylko kosztem uzyskiwania dochodów. Ma to wyeliminować wiele wątpliwości zgłaszanych przez właścicieli firm.

Tagi: podatnikpodatek dochodowy

Dodano: 21.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top