Polacy o planach wakacyjnych, nowa odsłona programu 500+, wyniki sektora bankowego - aktualności 14.05.2021 r.

Opublikowano: 2021-05-14 07:39 Urszula Sokół 2 min. czytania

Polacy o planach wakacyjnych, nowa odsłona programu 500+, wyniki sektora bankowego - aktualności 14.05.2021 r.

Polacy o planach wakacyjnych

Biuro Informacji Gospodarczej w opublikowanych wynikach badania nastrój Polaków w sprawie tegorocznych wakacji informuje, że więcej niż w ubiegłym roku osób planuje spędzenie urlopu. Prawie połowa badanych planuje wyjazd wakacyjny, w porównaniu do 1/3 badanych przed rokiem. Wciąż duża jest grupa niezdecydowanych na wyjazd – w roku 2021 to 34%, a w 2020 – 39%.

Jednocześnie komunikat BIG przypomina o ogromnych długach branży turystycznej. 1,06 mld złotych to kwota zobowiązań przeterminowanych m.in. wobec dostawców i banków wygenerowane przez firmy zajmujące się obsługą noclegów. Raport jasno wskazuje na bardziej optymistyczne perspektywy dla krajowej branży turystycznej. Tylko 25% badanych rozważa urlop zagraniczny, a niecałe 10% będzie korzystać z biur podróży.

Nowa odsłona programu 500+

Na najbliższą sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przedstawienie informacji o kontynuacji programu 500+. Ponadto Polska Agencja Prasowa publikuje wypowiedź Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, która dementuje plotki jakoby program miał zostać uzależniony od kryterium dochodowego. Przypomnijmy, że dotychczas w ramach programu rozdysponowano ponad 140 mld złotych.

Wyniki sektora bankowego

Narodowy Bank Polski opublikował cykliczny raport dotyczący danych sektora bankowego. Dane prezentowane w raporcie powstają w oparciu o połączone informacje ze sprawozdań banków i instytucji kredytowych. Opublikowane dane zawierają m.in. wartość aktywów sektora bankowego czy kredytów z podziałem na podmioty i waluty kredytów. Raport pozwala analizować dynamikę zmian od stycznia 2018 roku.

Analizując dane dotyczące depozytów widzimy, że rok do roku wzrosła ich ilość ogółem jeśli chodzi o depozyty bieżące, zmalała natomiast liczba depozytów terminowych. Zjawisko to dotyczy zwłaszcza depozytów terminowych osób prywatnych. Natomiast w zakresie kredytów i analizowanych rok do roku (marzec 2020 do marzec 2021) znacząco zmalała ilość kredytów w sektorze przedsiębiorstw. Ilość kredytów w gospodarstwach domowych utrzymuje się na podobnym poziomie. Rok do roku wzrosła ilość udzielonych kredytów mieszkaniowych w PLN.

Zaktualizowano: 31.08.2021

Dodano: 14.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top