Polacy obawiają się brać kredyty

Opublikowano: 2022-06-22 14:00 Piotr Rosiński 1 min. czytania

Polacy obawiają się brać kredyty

Polacy obawiają się brać kredyty

W ciągu ostatniego półrocza zapotrzebowanie na finansowanie kredytowe zmalał najbardziej w stosunku do Europy Środkowo wschodniej i Południowo wschodniej i przewidziane są jeszcze większe spadki jak wynika to z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wszystkie banki, które udzieliły odpowiedzi w ankiecie uważają, że wskaźnik kredytów zagrożonych (NPL) ulegnie pogorszeniu.

W 2021 roku po niespodziewanym odbiciu się sprzedaży kredytów popyt na nie w Polsce znowu spadł z powodu zwiększenia się inflacji oraz konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Spowolnienie zapotrzebowania na kredyty jest większe niż prognozowały to banki jesienią 2021 roku, jednocześnie nie spodziewają się one aby sytuacja sytuacja uległa poprawie w następnym kwartale bieżącego roku.

Ogólna jakość kredytów uległa poprawie i wskaźniki kredytów zagrożonych spadły we wszystkich bankach w Polsce, największy postęp widać w sektorze detalicznym (powyżej średniej regionalnej), w porównaniu do sektora korporacyjnego. Jak zostało to napisane w raporcie oczekuje się jednak na pogorszenie jakości kredytów w ciągu następnego półrocza – Będzie to miało wpływ zarówno na korporacje jak i na dział detaliczny.

Zaktualizowano: 22.06.2022

Dodano: 22.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top