Polacy ograniczają wybrane wydatki. Sprawdź sam swój status w BIK. UOKIK i postępowania wyjaśniające w bankach. Aktualności 20.07.2021 r.

Opublikowano: 2021-07-20 09:22 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Polacy ograniczają wybrane wydatki. Sprawdź sam swój status w BIK. UOKIK i postępowania wyjaśniające w bankach. Aktualności 20.07.2021 r.

Polacy ograniczają wybrane wydatki

Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) Informuje, że w wyniku przeprowadzonego badania okazało się, że ponad 40% Polaków zamiesza ograniczyć swoje wydatki. Nie będą one dotyczyć jednak życia codziennego, ale wydatków np. na wyjścia do kina czy do restauracji. Pandemia skłoniła ludzi do różnych zachować, ale większość z nich była związana z niepewnością co do przyszłości. Nie dziwi więc fakt, że tylko 3% zgadza się ze stwierdzeniem, że będzie korzystać z życia i swobodniej wydawać pieniądze. Warto zauważyć, że badani zadeklarowali także, że więcej niż przed pandemią będą wydawać na produktu spożywcze oraz usługi medyczne. Dla ponad 50% badanych dochody w czasie pandemii nie uległy zmianie, a dla blisko 30% uległy zmniejszeniu. Blisko połowa badanych ocenia, że nadal stać ich na to samo, co przed pandemią.

Sprawdź sam swój status w BIK

Pożyczka bez BIK, bez sprawdzania BIK to krzykliwe hasła pojawiające się w internecie. Jednak raport BIK to w przypadku niektórych klientów nie tylko negatywne informacje. Od wczoraj Biuro Informacji Kredytowej (BIK) wystartowało z kampanią medialną informującą o możliwości samodzielnego sprawdzenia swojego raportu BIK. W ramach usługi dla klientów dostępna jest także możliwość wyliczenia swojej zdolności kredytowej, a co bardzo ważne aktywacji ochrony przed wyłudzeniami (Alert BIK). Według danych BIK tylko 1,2 mln Polaków aktywnie korzysta z tych dobrodziejstw.

BIK odwołuje się do bardzo aktualnych wydarzeń. Przed wyjazdem na wakacje sprawdzamy stan samochodu, sprawdzamy opinię o hotelach czy restauracjach czy w końcu pogodę w wakacyjnej destynacji. BIK chce uświadomić, że możemy sprawdzać również swoją historię kredytową, kontrolując ją oraz w porę reagować w przypadku zagrożenia wyłudzeniem.

UOKIK i postępowania wyjaśniające w bankach

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął postępowania wyjaśniające w bankach w zakresie reakcji na reklamacje związane z nieuprawnionym podjęciem pieniędzy z rachunków. Ponadto UOKIK sprawdzi sposoby, w jakie autoryzowane są transakcje. Dokumenty w tej sprawie ma przekazać aż 18 banków. Postępowanie UOKIK jest reakcją na powtarzające się skargi klientów w zakresie kradzieży środków z rachunków bankowych oraz wyłudzeń produktów kredytowych.

Jednocześnie UOKIK przypomina klientom, którzy zostaną ofiarami oszustów, aby niezwłocznie zgłosili ten fakt do banku oraz na policję.

Tagi: uokik

Zaktualizowano: 20.07.2021

Dodano: 20.07.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top