Połowa Polaków boryka się z brakiem pieniędzy. Jak sobie z tym radzą?

Opublikowano: 2022-11-25 13:50 Marzena Stachelska 5 min. czytania

Połowa Polaków boryka się z brakiem pieniędzy. Jak sobie z tym radzą?

Połowa Polaków boryka się z brakiem pieniędzy. Jak sobie z tym radzą?

Już dziś rozpoczyna się Black Friday co dla większości Polaków dobra okazja, aby zaoszczędzić na prezentach na święta. Trzeba jednak przy tym zachować szczególną ostrożność, gdyż niektóre sklepy, aby, przyciągnąć więcej klientów podnoszą wcześniej ceny, aby następnie je obniżyć.
Według badań przeprowadzonych dla Biura Informacji Gospodarczej wynika, że co piąty Polak ma problemy finansowe przynajmniej raz w miesiącu. W ubiegłym roku, dla przypomnienia, takie problem miała co siódma osoba. Nie ma się co dziwić, że Polacy starają się zaoszczędzić, na czym tylko można, a czasami są zmuszeni poradzić sobie z brakiem pieniędzy.

Jak Polacy sobie radzą z  brakiem pieniędzy?

Najwięcej Polaków (47%) deklaruje, że ogranicza wydatki do maksymalnego minimum wynika z badania Quality Watch przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor. Na drugim miejscu korespondenci decydują się na zadłużenie u kogoś z rodziny (32%). Blisko, bo aż 31% ankietowanych w przypadku braku pieniędzy decyduję się na znalezienie dodatkowego źródła dochodu.
8% Polaków decyduję się na pożyczkę/kredyt, a 11% pożycza od znajomych.
Warto tutaj, zastanowić się, czy będę miał na spłatę tych zobowiązać później, czy właśnie powiększam swoje zadłużenia.

Dobrą stroną oszczędzania Polaków jest fakt, że spadła liczba osób, która trafiła do bazy dłużników za nieprzemyślane zakupy do 92,5 tysiąca osób na koniec października 2022 roku z 177 tysięcy. Pomniejszyła się również kwota zaległości z 1,1 miliarda złotych do blisko 600 milionów złotych.
Chodzi tutaj głównie o zadłużenia Polaków z tytułu umów sprzedaży na przykład sprzętów RTV i AGD, mebli.

Rośnie liczba osób z problemami finansowymi

Aż 49% Polaków oświadcza, że odniosła problemy finansowe. W ostatnim roku liczba osób deklarujących kłopoty finansowe wzrosła o 5 punktów procentowych. Pod względem wieku brak pieniędzy dotyczy osób  w wieku 35-44 lat (59%). Co niepokojące 37% osób deklaruje, że z powodu braku pieniędzy odczuwa napięcie i stres.

Na czym oszczędzamy?

Polacy w dużej mierze (38%) wydają mniej na kawiarnie i restauracje. Na drugim miejscu na liście Polacy wydają mniej na obuwie i odzież, gdzie 41% deklarują, że wydają na ten cel tyle samo. Co ciekawego można zauważyć w wykresie to, że równo 22% ankietowanych oświadczyło, że wydaje więcej na usługi medyczne oraz produkty lepszej jakości. 9% osób podaje, że wydaje mniej na zwierzęta domowe.

Profesor Waldemar Rogowski Główny analityk BIG InfoMonitor przestrzega przed zakupami z opcją „Kup teraz zapłać później”:

Nie ma nic złego w tym, że robimy zakupy z odroczoną płatnością – to bardzo wygodne rozwiązanie, ale zawsze trzeba zadłużać się w sposób odpowiedzialny. Niektóre z rad mogłyby wydawać się banalne, gdyby nie statystyka. Prawie 2,7 mln dłużników zalega z płatnościami na kwotę wynoszącą niespełna 77 mld zł – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK. Część z tego zadłużenia obejmują także e-usługi, które wydawały się łatwe do spłacenia

 

Podzielcie się z nami w komentarzach czy planujecie upolować coś na Black Friday ? I czy wolicie płacić gotówką, czy kartą?

 

Źródło: BIG InfoMonitor

Zaktualizowano: 25.11.2022

Dodano: 25.11.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top