Prezes Glapiński wyjaśnia decyzje RPP w sprawie podwyżki stóp procentowych

Opublikowano: 2021-10-08 11:05 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Prezes Glapiński wyjaśnia decyzje RPP

Prezes Glapiński wyjaśnia decyzje RPP w sprawie podwyżki stóp procentowych 

Wczorajsza informacja o zmianie stóp procentowych wywołała nie lada falę domysłów i spekulacji jak to wpłynie na polski rynek gospodarczy i finansowy. Z odpowiedzią przyszedł nam również prezes Narodowego Banku Polskiego, który odpowiedział na frapujące nas wątpliwości. Prezes podkreślił, że pomimo oczekiwań na rynku wzrostu stóp procentowych o 15 punktów bazowych, Rada Polityki Pieniężnej podniosła wskaźnik prawie 3 razy tyle do 40 punktów. Głównym powodem podwyżki stóp jest tak bardzo obserwowana przez wszystkich inflacja, która bardzo wzrosła w przeciągu ostatniego roku. Celem podwyżki stóp jest niedopuszczenie do utrwalenia podwyższonej inflacji w średnim terminie.

Prezes NBP zaznaczył, że decyzja RPP nie odniesie od razy oczekiwanego rezultatu, lecz umożliwi „wycofanie się na pozycje, które były w maju 2020 roku”. Chociaż pandemia trwa, gospodarka rośnie, wzrasta ilość inwestycji.

Prezes Glapiński odniósł się również do wzrostu cen energii, które na pewno utrudnią życie Polaków oraz funkcjonowanie wszystkich przedsiębiorstw.  Bank centralny nie ma niestety na to wpływu, słyszymy w wypowiedzi.

Nie wiadomo, czy podwyżka stóp procentowych była jednorazowa, czy też będą kolejne. Wszystko zależy od bieżącej sytuacji na rynku i kondycji gospodarki. Na razie wiadomość spowodowała umocnienie wartości złotówki, ale jest to proces naturalny. 

 

 

 

 

Zaktualizowano: 08.10.2021

Dodano: 08.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top