Przedłużona ulga podatkowa dla frankowiczów zachętą do zawierania ugód

Opublikowano: 2022-01-18 09:19 Aleksandra Jakubowska 1 min. czytania

Przedłużona ulga podatkowa dla frankowiczów zachętą do zawierania ugód

Przedłużona ulga podatkowa dla frankowiczów zachętą do zawierania ugód

Temat kredytów frankowych wciąż budzi wiele emocji, dlatego banki coraz częściej i chętniej chcą dojść do porozumienia z klientami i zawrzeć ugody restrukturyzacyjne kredytów hipotecznych. Resort finansów poinformował w poniedziałek, że przygotował już projekt rozporządzenia, które przedłuży na kolejny rok zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem hipotecznym. Jakie są założenia rozporządzenia?

  • Zaniechanie poboru PIT z tytułu wierzytelności umorzonych osobie fizycznej związanych z kredytem mieszkaniowym.
  • Umorzenie podatku PIT z tytułu świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego w związku z ujemnym oprocentowaniem.
  • Zaniechanie poboru CIT od kredytodawców, od dochodów odpowiadających równowartości umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów, od tej części kapitału, od której następuje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.

W zeszłym roku również obowiązywały podobne regulacje. Głównym ich celem jest zachęcenie banków do dalszego zawierania porozumień z klientami frankowymi oraz niedokładanie kolejnych kosztów podatkowych dla „pechowych” Klientów. Zapłacenie podatku dochodowego od umorzonego długu, mogłoby być sporym dodatkowym obciążeniem finansowym gospodarstw domowych.

Przepisy wejdą w życie 17 lutego tego roku.

Źródło: PAP

Zaktualizowano: 19.01.2022

Dodano: 18.01.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top