Przybywa firm zmagających się z zatorami płatniczymi

Opublikowano: 2022-08-18 10:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Przybywa firm zmagających się z zatorami płatniczymi

Przybywa firm zmagających się z zatorami płatniczymi

Z cyklicznego badania „Skaner MŚP” przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor w 3. kwartale 2022 r. wśród 500 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw handlujących z odroczonym terminem płatności wynika, że pogłębiły się kłopoty tych firm z odzyskiwaniem należności.

Blisko 37 procent przedsiębiorstw przyznaje, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy czekało na spływ płatności od kontrahentów ponad 60 dni po terminie.

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK wyraźnie widać, że wzrosły też przeterminowane zobowiązania przedsiębiorców wobec dostawców i banków. W porównaniu z poprzednim kwartałem najwyższy odsetek firm skarżących się na zatory mają: handel, przemysł i transport, ale najbardziej ten problem nasilił się w przemyśle i transporcie. Coraz gorsza sytuacja jest też w budownictwie. Na koniec czerwca zaległości firm, widniejących w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK wyniosły w sumie ponad 38,2 mld zł.

W III kwartale bieżącego roku wzrosła ilość firm skarżących się na problemy z uzyskaniem płatności od kontrahentów w prawie każdej z analizowanych branż. Wyjątkiem pozostały jedynie usługi.

Najczęściej na opóźnienia w terminowym spływie należności skarżą się firmy zatrudniające 10-49 osób, te zatrudniające 50-249 osób, a także producenci i podmioty handlowe.

Najbardziej narażone na zatory płatnicze są właśnie mikrofirmy. W ich przypadku już jedna nieuregulowana w terminie faktura może zachwiać płynnością finansową działalności.

Źródło: BIG 

Zaktualizowano: 18.08.2022

Dodano: 18.08.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top