Raport KNF o firmach fin-tech, spis powszechny a wyłudzenie danych, nowoczesność w bankowości spółdzielczej – aktualności 13.05.2021 r.

Opublikowano: 2021-05-13 09:30 Urszula Sokół 3 min. czytania

Raport KNF o firmach fin-tech, spis powszechny a wyłudzenie danych, nowoczesność w bankowości spółdzielczej – aktualności 13.05.2021 r.

Raport KNF o firmach fin-tech

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała raport z prac specjalnego zespołu powołanego do badania rozwoju innowacji w firmach typu fin-tech. Nad raportem pracowali zarówno przedstawiciele tego sektora biznesu, jak również przedstawiciele administracji. Prace nad raportem trwały od listopada 2019 roku, a dane były zbierane i opracowane w 5 grupach roboczych m.in. dotyczącej sprawi konsumenckich i przetwarzania danych.

W wyniku prac zespołów roboczych powstał raport, który będzie ewoluował, a na ten moment zawiera 193 bariery związane z rozwojem innowacji finansowych. Jak czytamy w komunikacie KNF prace nad raportem będą jeszcze trwały i będzie on na bieżąco aktualizowany.

Spis powszechny a wyłudzenie danych

Biuro Informacji Kredytowej informuje, że w wyniku przeprowadzonego badania okazało się, że prawie 25% ankietowanych obawia się wyłudzenia danych w związku ze spisem powszechnym. Przypominamy: spis trwa od kwietnia do września. Obecnie można przekazywać dane za pomocą formularza internetowego, a od początku miesiąca dane zbierane są również przez rachmistrzów wykonujących swoje zadania telefonicznie.

BIK, podobnie jak inne instytucje, przypomina, że z powodu pandemii rachmistrzowie nie działają w terenie i nie odwiedzają gospodarstw domowych celem dokonania spisu. Podawanie więc danych spisowych jakiejkolwiek osobie, która do nas przychodzi naraża nas na wyłudzenie danych. Aby wyłudzenie danych nie było skuteczne i aby oszust nie zaciągnął na nasze dane żadnego kredytu BIK zachęca do skorzystania z usługi Alerty BIK, gdzie od razu po złożeniu wniosku z zapytaniem o kredyt na nasze dane otrzymujemy wiadomość sms. Jeśli wnioskujemy w tym czasie o kredyt np. będąc w placówce banku to nic dziwnego, ale jeśli nie myślimy nawet o kredycie a dostajemy taką wiadomość powinno być do dla nas sygnałem do zgłoszenia sprawy do odpowiednich służb.

Nowoczesność w bankowości spółdzielczej

Na 20 maja zostało zapowiedziane ważne wydarzenie dla polskiej bankowości spółdzielczej. Chodzi o Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2021. W trakcie tego spotkania omawiane będą kwestie związane z aktualną sytuacją pandemiczną i wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Prelegenci będą rozmawiać m.in. o rozwiązaniach chmurowych wykorzystywanych w bankach oraz o bezpieczeństwie i ciągłości działania banków w czasie pandemii. Kolejne spotkania odbędą się 27 maja i 10 czerwca.

Tagi: knf

Zaktualizowano: 31.08.2021

Dodano: 13.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top