Rośnie liczba skarg na wakacje kredytowe

Opublikowano: 2022-08-04 10:00 Dagmara Konik 3 min. czytania

Rośnie liczba skarg na wakacje kredytowe

Rośnie liczba skarg na wakacje kredytowe

Od piątku 29 lipca można już składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli o możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego. Spłatę kredytu możemy zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku co da nam maksymalnie 8 miesięcy przerwy w spłacie rat. Wakacje kredytowe dotyczą tylko osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy. Jeśli chcemy skorzystać z takiego rozwiązania wniosek do banku możemy złożyć osobiście, pocztą lub przez internet.

Na skorzystanie z tej możliwości zdecydowały się już setki tysięcy Polaków, jednak nie zawsze złożenie wniosku obywa się bez problemów.

Od dnia 29.07.2022 Biuro Rzecznika Finansowego zarejestrowało blisko 600 skarg zgłoszonych przez klientów, w których wskazywano m.in. na potencjalne działania Banków, które można traktować jako sprzeczne z przedmiotową ustawą. O możliwych nieprawidłowościach banków-kredytodawców w związku z realizacją obowiązków nałożonych na te podmioty Rzecznik Finansowy poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wszystkie złożone skargi będą przez UOKiK uwzględniane w decyzji, czy wszczynać postępowania względem banków, które ograniczają prawa konsumenta.

„Klienci skarżą się na utrudnienie procesu wnioskowania, system elektroniczny, bankowość internetową. Druga sprawa to prozaiczne rzeczy jak kwestia otwarcia oddziału banku. (...) Dodatkowo również banki ograniczają możliwość skorzystania, żeby w jednym wniosku można było wskazać od razu osiem miesięcy, a na to też zezwala ustawa„

- powiedział szef UOKiK Tomasz Chróstny.

Aby ułatwić Klientom realizację ich nowych uprawnień, w Biurze Rzecznika Finansowego została m.in. uruchomiona dedykowana infolinia, poprzez którą klienci mogą zgłaszać problemy z realizacją przez banki wniosków o „wakacje kredytowe”. Przygotowany został również poradnik, który pomaga klientom uzyskać odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości w sprawie wakacji kredytowych oraz Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Źródło: rf.gov.pl, UOKiK

Zaktualizowano: 04.08.2022

Dodano: 04.08.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top