Rząd zapowiada przedłużenie tarcz antyinflacyjnych

Opublikowano: 2022-06-09 12:30 Dagmara Konik 2 min. czytania

Rząd zapowiada przedłużenie tarcz antyinflacyjnych

Rząd zapowiada przedłużenie tarcz antyinflacyjnych

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawkę PiS wydłużającą działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października 2022 roku. Zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami tarcza antyinflacyjna miała obowiązywać do końca lipca.

„Poprawka jest czystym przedłużeniem rozwiązań z tarcz antyinflacyjnych w zakresie stawek akcyzy, VAT, podatku detalicznego, dotyczących paliw, nośników energii i nawozów”

– powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski

„Tarcza będzie przedłużana, dopóki istnieje stan podwyższonej inflacji”

- dodał

W ramach obowiązujących dwóch tarcz antyinflacyjnych stosowana jest obecnie:

  • niższa stawka podatku VAT na paliwa (8 procent),
  • stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 procent,
  • stawka podatku VAT na gaz wynosi 0 procent.

Zerowa stawka VAT stosowana jest również na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Do 31 lipca przedłużono niedawno również obniżkę akcyzy na prąd i na niektóre paliwa silnikowe oraz zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw. Obniżką akcyzy objęty został także lekki olej opałowy.

Większość analityków przewiduje, że szczyt inflacji przypadnie na trzeci kwartał tego roku. W maju wskaźnik wzrostu cen podskoczył do 13,9 procenta. Według prognoz może on wzrosnąć do 15-16 procent, ale wśród ekspertów nie brakuje również głosów, że wzrost ten sięgnie nawet 20 procent.

Źródło: PAP 

 

Tagi: rząd

Zaktualizowano: 09.06.2022

Dodano: 09.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top