Spadek popytu na kredyty mieszkaniowe

Opublikowano: 2022-08-03 09:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Spadek popytu na kredyty mieszkaniowe

Spadek popytu na kredyty mieszkaniowe

Narodowy Bank Polski (NBP) potwierdza zapaść na rynku kredytów hipotecznych. W 2 kwartale 2022 popyt na kredyty hipoteczne spadł o 87 procent. Jest to m.in. efekt drastycznego zaostrzenia polityki kredytowej banków. Stoi za tym również pogorszenie się sytuacji ekonomicznej w polskich gospodarstwach domowych, zmiany jakie zaszły w wydatkach konsumenckich oraz słabe prognozy rynku nieruchomościowego, czy zaostrzenia bankowe w kryteriach i warunkach udzielania hipotek.

Na rynek kredytów hipotecznych przekładają się realnie m.in.: rosnące od miesięcy stopy procentowe oraz rekordowa inflacja, a także wdrożenie rekomendacji KNF(Komisji Nadzoru Finansowego) zaostrzającej procedury obliczenia zdolności kredytowej. Te wszystkie czynniki w konsekwencji mają wpływ na mniejszą zdolność kredytową Polaków.

Z ankiety Narodowego Banku Polskiego wynika, że sektor bankowy obawia dalszego obniżenia aktywności na rynku kredytowym w 3 kwartale 2022 roku.

Według komunikatu opublikowanego przez BIK popyt na kredyty mieszkaniowe w lipcu spadł o 66,8 procent w porównaniu do roku 2021 a liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w lipcu spadła o 67,8 procent w porównaniu rok do roku. W porównaniu do czerwca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w lipcu było mniej o 27,7 procent. Z aktualnych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w ostatnich miesiącach bardzo zmalała wartość kredytów mieszkaniowych i inwestycyjnych. Konsumenci biorą z kolei coraz więcej kredytów gotówkowych i pożyczek pozabankowych, w dużej mierze na spłatę dotychczasowych zobowiązań.

Źródło: NBP. BIK. 

Zaktualizowano: 03.08.2022

Dodano: 03.08.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top