Stopa bezrobocia przebiła poziom sprzed pandemii.

Opublikowano: 2022-06-24 10:30 Dagmara Konik 2 min. czytania

Stopa bezrobocia przebiła poziom sprzed pandemii.

Stopa bezrobocia przebiła poziom sprzed pandemii.

Na koniec maja bezrobocie w Polsce wyniosło 5,1 procenta wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Jest to najlepszy wynik od listopada 2019 roku i jest on o 0,1 punktu procentowego mniejszy niż w kwietniu. To już trzeci z kolei miesiąc ze spadkiem procentowego bezrobocia.

W urzędach pracy zarejestrowanych było w maju około 850 tysięcy osób szukających zatrudnienia wobec 878,0 tysięcy osób w kwietniu. Z opublikowanych danych wynika również, że natężenie bezrobocia we wszystkich województwach było mniejsze niż w poprzednim miesiącu.

Rok temu w maju bezrobocie kształtowało się na poziomie 6,1 procenta co oznacza, że w ciągu roku ubyło aż 176,5 tys. bezrobotnych.

Według danych GUS na koniec miesiąca na poszukujących zatrudnienia czekało 89,2 tysiąca wolnych miejsc pracy. To o 4,5 tysiąca więcej w porównaniu rok do roku.

Według danych Eurostatu opublikowanych 1 czerwca Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Stopa bezrobocia wyliczona w nieco inny sposób niż podaje to GUS była o połowę niższa niż średnia w UE i w krajach posługujących się walutą euro. Lepiej na tle Unii Europejskiej wypadły w statystykach tylko Czechy, a podobnie niskie bezrobocie zarejestrowano w Niemczech.

Zaktualizowano: 24.06.2022

Dodano: 24.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top