Stopy procentowe bez zmian, nowe firma na liście ostrzeżeń KNF, wyższe rezerwy w Banku Pocztowym – aktualności 14.01.2021

Opublikowano: 2021-01-14 07:11 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Stopy procentowe bez zmian, nowe firma na liście ostrzeżeń KNF, wyższe rezerwy w Banku Pocztowym – aktualności 14.01.2021

Stopy procentowe bez zmian

Pierwsze styczniowe oraz pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się z decyzją o pozostawieniu stóp procentowanych na dotychczasowym poziomie. RPP nie zdecydowało się na kolejne obniżenie stóp procentowych. Jak czytamy w komunikacie prasowym na stronach Narodowego Banku Polskiego stopy procentowe będą kształtować się na następującym, niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 0,11% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 0,12% w skali rocznej.

Co to oznacza dla konsumentów? Najważniejsze: oprocentowanie kredytów pozostaje bez zmian. Nie ulegną zmianą kwoty rat płaconych dotychczas.

Nowa firma na liście ostrzeżeń KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała listę ostrzeżeń publicznych. Do rejestru została wpisana firma:  W1 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Wpisanie spółki na listę ma związek z podejrzeniem dopuszczenia się przestępstwa w zakresie nieuprawnionej działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych i dotyczy artykułu 150 ustawy o usługach płatniczych.

Lista ostrzeżeń publicznych KNF powinna być przedmiotem zainteresowania każdej osoby, która dokonuje transakcji finansowych z podmiotami co do których nie ma pełnej pewności renomy ich marki i sposobu działania. Skonfrontowanie nazwy podmiotu, której w dowolny sposób powierzamy swoje dane albo pieniądze powinno być dla nas podstawowym działaniem. Lista jest tworzona po to, aby dawać konsumentom wiedzę w zakresie podmiotów finansowych co do których powstało podejrzenie o popełnieniu przestępstwa.

Wyższe rezerwy w Banku Pocztowym

Jak czytamy w komunikacie prasowym Banku Pocztowego została utworzona dodatkowa rezerwa finansowa na poczet środków, które bank być może musiał wydać w związku z zwrotami prowizji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytów przez konsumentów. Rezerwa utworzona w grudniu wynosi 9,1 mln złotych. Całościowa kwota rezerwy związana z tym celem to 12,4 mln złotych.

Przypominamy: na mocy wyroków TSUE konsumenci, którzy dokonali przedterminowej spłaty kredytu (wcześniejszej niż wynika to z harmonogramu spłat) mają możliwość złożenia wniosku do banku lub instytucji pożyczkowej o proporcjonalny zwrot prowizji. Instytucje finansowe muszą być na ten cel przygotowane i z związku z tym tworzą rezerwy na ten cel.

 

Tagi: bank pocztowyknfstopa oprocentowania

Zaktualizowano: 14.01.2021

Dodano: 14.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top