Sześć grzechów kontrahentów, sukces systemu Elixir i decyzje KNF – aktualności 16.04.2021 r.

Opublikowano: 2021-04-16 08:54 Urszula Sokół 3 min. czytania

Sześć grzechów kontrahentów, sukces systemu Elixir i decyzje KNF – aktualności 16.04.2021 r.

Sześć grzechów kontrahentów

Najnowszy raport Krajowego Rejestru Długów informuje, że już ponad trzy czwarte z grupy badanych przedsiębiorców skarży się na nieuczciwe zachowania swoich kontrahentów. W komunikacie prasowym możemy poznać sześć grzechów kontrahentów, których ilość zachowań wrosła w trakcie pandemii (w kolejności od najczęstszego):

  • brak płatności w ustalonym terminie,
  • pandemia jako wymówka,
  • brak dotrzymywania terminów,
  • brak staranności w wykonywaniu warunków umowy,
  • oszustwa w zakresie jakości,
  • podnoszenie cen. 

Wyniki raportu podkreślają, że wielu spośród kontrahentów pandemię traktuje jako wymówkę do nierzetelnego działania. Raport pokazuje także „jaśniejszą” stronę biznesu działającego w czasach pandemii. Ponad połowa badanych firm spotkała się z w pełni etyczną działalnością swoich partnerów biznesowych, a prawie 20% z nich podkreśla troskę o bezpieczeństwo pracowników.

Powyższe dane zostały opracowane na podstawie badania „Rok biznesu w pandemii”, którego wyniki prezentuje komunikat prasowy Krajowego Rejestru Długów.

Sukces systemu Elixir

Narodowy Bank Polski w komunikacie prasowym poinformował o wynikach sprawdzenia systemu Elixir administrowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Sprawdzenie to odbywało się w zakresie wymogów ustawowych tj. spełnienia zasad dotyczących infrastruktury rynków finansowych. W wyniku przeprowadzonej oceny dwanaście z siedemnastu wymaganych zasad zostało ocenione jako spełnione w pełni. Tylko trzy zasady są przestrzegane w części, a kolejne dwie nie dotyczą systemu Elixir.

Decyzje KNF

Na czwartkowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję w sprawie zmian w ramach grupy banków spółdzielczych SGB. Decyzją KNF Łódzki Bank Spółdzielczy wchłonął w swoje struktury trzy jednostki tj. banki spółdzielcze działające dotychczas w: Strykowie, Bełchatowie i Krośniewicach.

Dodatkowo na posiedzeniu Komisji został przedstawiona informacja o wymogach kapitałowych dla kredytów hipotecznych w walucie udzielonych gospodarstwom domowym oraz wypływie tych kredytów na branżę ubezpieczeń. Oba te tematy zostały poruszone w kontekście ugód, które mogą być zawierane pomiędzy bankami a klientami. Redakcja portalu wnioskomat.com w kolejnych wiadomościach będzie informować o regulacjach, jakie pojawią się dla tych produktów.

Zaktualizowano: 12.10.2021

Dodano: 16.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top