UKNF w trosce o świadomość ubezpieczeniową, wzrost wpływów do PPK w 2021, spokój czy obawa przed tegorocznymi wakacjami? – aktualności z dnia 12.02.2021r.

Opublikowano: 2021-02-12 09:43 Anna Kopańska 5 min. czytania

UKNF w trosce o świadomość ubezpieczeniową,  wzrost wpływów do PPK w 2021, spokój czy obawa przed tegorocznymi wakacjami? – aktualności z dnia 12.02.2021r.

UKNF w trosce o świadomość ubezpieczeniową

W trosce o świadomość ubezpieczeniową Polaków dba między innymi UKNF, który w dniu wczorajszym opublikował komunikat w zakresie przypomnienia użytkownikom i właścicielom pojazdów, o zasadach kontynuacji i wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC.

KNF przypomina, że jeśli nabyto pojazd z zawartą umową ubezpieczenia OC to ta umowa się nie „wznowi” na okres kolejnych 12 mcy, z tak zwanego automatu. Konieczne jest wówczas zawarcie nowej umowy.

Jeśli nabywca pojazdu, osobiście nie dopilnuje tego obowiązku jakim jest zawarcie nowej umowy OC, może okazać się, że pozostanie bez ochrony, a w ślad za tym UFG może na niego nałożyć opłatę za brak ubezpieczenia.

Dodatkowo KNF zwraca uwagę na to, że każdy ubezpieczyciel ma swoje taryfy składek i podkreśla, że ceny te mogą się różnić nawet znacznie. Dlatego zachęca do podjęcia wysiłku w wyszukanie różnych ofert ubezpieczeniowych, a następnie ich przeanalizowanie pod kątem oczekiwań posiadacza pojazdu, następnie wybór tej najbardziej optymalnej oferty.

KNF słusznie też zwraca uwagę, że z zawarciem nowej umowy nie musimy czekać do samego końca ochrony z aktualnie obowiązującej umowy. Należy pamiętać, że w przypadku nabycia pojazdu można wypowiedzieć taką umowę w trybie natychmiastowym. (źródło: KNF)

Wzrost wpływów do PPK w 2021

Wartość składek na PPK w 2020 roku wyniosła 2,5 mld zł – część z nich została zainwestowana w akcje i obligacje.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że z tych funduszy PPK na polski rynek kapitałowy trafi ok 15 mld zł. Tak więc realia póki co są znacznie różne od zapowiedzi. Z prognoz TFI PZU, który ma 20% udział w rynku PPK, wynika, że do planów trafi w tym roku ok 6 mld zł.

Trzeba przyznać, że program jest ciągle na początku, a wiele pracowników, głównie pracujących w mniejszych firmach, jest jeszcze sceptycznych do samego rozwiązania i korzyści jakie ono niesie.

Istotne znaczenie ma również fakt, że wpływy do PPK zostały opóźnione ponieważ druga grupa pracowników dołączyła do programu z opóźnieniem. Zakłada się, że wzrost wpływów nastąpi w drugiej połowie 2021 czyli, gdy programem zostanie objętych pula kolejnych grup pracodawców.

Liderzy rynku w PPK to PKO TFI (ok 34%) oraz TFI PZU (ok20%). Według analityków, PPK odnotują wpływy odpowiednio: w 2021 będzie to 6,3 mld zł, w 2022 powinno to być około 7,6 mld zł. Z czego programy te mogą zainwestować w akcje w 2021 roku kwotę 3,5 mld zł, a w 2022 kwotę 4,3 mld zł, przy założeniu, że odpowiednio 2,7 mld zł i 3,2 mld zł będzie dotyczyć polskich akcji. (źródło: Parkiet)

Spokój czy obawa przed tegorocznymi wakacjami? 

Jak podaje gazeta Puls Biznesu – w ubiegłym roku na zagraniczne wakacje poleciało aż cztery razy mniej Polaków niż w roku 2019. Wiadomo, że wpływ na te wyniki miała sytuacja epidemiologiczna.

Szacuje się, że w roku 2021 z zagranicznych wakacji skorzysta trochę więcej Polaków, ale i tak będzie to wynik trzykrotnie niższy od tego sprzed 2 lat. Jak podaje gazeta, w 2020 roku na wakacje wyjechało 600 tys osób, zaś w 2019 roku było to aż 2,4 mln Polaków. W tym roku szacuje się, że z zagranicznych wakacji skorzysta 800 tys osób.

Niestety ciągle wszyscy żyją pod ogromnym znakiem zapytania. W tym roku będziemy się mierzyć z nowymi wariantami i mutacjami koronawirusa. Zatem zgodnie z szacunkami Andrzeje Betleja Prezesa Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelData, dopiero rok 2022-2023 ma szansę się odbić w turystyce, a tak naprawdę prawdziwy boom usług turystycznych może mieć miejsce w 2025 roku, kiedy to możliwe, że z wakacji zagranicznych skorzysta aż 8 mln Polaków. (źródło: PAP)

Zaktualizowano: 12.02.2021

Dodano: 12.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top