Ustawa antylichwiarska czeka tylko na podpis Prezydenta

Opublikowano: 2022-11-07 11:00 Piotr Rosiński 3 min. czytania

Ustawa antylichwiarska czeka tylko na podpis Prezydenta

Ustawa antylichwiarska czeka tylko na podpis Prezydenta

W ministerstwie sprawiedliwości zakończone zostały prace nad ustawą, która uchronić ma Polaków od zagrożeń związanych z lichwiarskimi pożyczkami oraz ich nadużyciami. Zmiany w prawie mają na celu ochronę Polaków przed lichwiarskim niewolnictwem, które często spotyka naszych rodaków dotkniętych kryzysowymi sytuacjami, zmuszającymi ich do zaciągania bardzo niekorzystnych zobowiązań.

Najnowszy akt prawny opisuje, w którym miejscu już zaczyna się lichwa, wnosi każdorazowe badania zdolności kredytowej klientów, oraz zwiększa kontrolę nad instytucjami udzielającymi pożyczek.

Aktualnie nawet nie posiadając środków na koncie, można stosunkowo łatwo kupić np. sprzęt RTV na raty, sklepy sprzedają nam „specjalne oferty” na różne produkty, a wszystko da się załatwić bez wychodzenia ze sklepu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że faktyczny koszt pożyczki może być dopisany małym druczkiem w słabo widocznym miejscu, np. RRSO = 90%, co oznaczałoby, że klient za produkt faktycznie zapłaci prawie dwa razy cenę sklepową.

Nowa ustawa ma zakończyć dowolność w kwestii ustalania dodatkowych opłat, prowizji, marż itd. Za produkty kupione na raty. Max. Limit dodatkowych opłat będzie stanowić 45% całkowitej kwoty zobowiązania w okresie trwania jego umowy. Kiedy rozłożymy zobowiązanie na 6 rat, to koszty nie będą mogły przekraczać 25% (odsetki i koszty poza odsetkowe).

Limit odsetek pozostaje jednak bez zmian, czyli max. 20,5% w skali roku.

Polacy coraz częściej w ostatnim czasie sięgają po chwilówki, nie zdając sobie sprawy z tego, że firmy pożyczkowe nie mają ograniczeń dot. Dodatkowych kosztów oraz opłat, zachęcają one również często do zaciągania nowych zobowiązań na spłatę poprzednich (rolowanie długów), co może doprowadzić ludzi do utraty majątku.

Nowe przepisy mają być podobne do tych dotyczących zakupów na raty, mianowicie mają one na celu ograniczenie dowolności w dodawaniu dodatkowych opłat do zobowiązań klientów, oraz w życie wejść ma zakaz „rolowania długów”.

Limit opłat takich jak prowizje i marże ma zostać zmniejszony do 20% kwoty pożyczki w skali roku i 45% w całym okresie trwania zobowiązania.

Limit ten będzie dotyczyć także wszystkich pożyczek konsumenckich, do kwoty 255 550 zł sprzedanych na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim.

Tagi: ustawa

Zaktualizowano: 09.11.2022

Dodano: 07.11.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top