Ustawa podpisana przez prezydenta. Od przyszłego roku większe emerytury i renty

Opublikowano: 2022-11-24 12:58 Marzena Stachelska 1 min. czytania

Ustawa podpisana przez prezydenta. Od przyszłego roku większe emerytury i renty

Ustawa podpisana przez prezydenta. Od przyszłego roku większe emerytury i renty

1 marca 2023 roku ma wejść w życie ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja, którą podpisał, prezydent Andrzej Duda zakłada minimalną podwyżkę, która wyniesie 250 zł. Renty i emerytury mają wzrosnąć o wskaźnik waloryzacji oraz będzie obowiązywać waloryzacja procentowo-kwotowa. Najniższe świadczenia zostaną podwyższone do 1588,44 zł – w przypadku renty rodzinnej, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej i najniższej emerytury.
W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy najniższe świadczenie ma wynosić 1191,33 zł.
Dla emerytów pobierających częściową emeryturę od 2023 roku kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż 125 zł. A to nie tylko jedyne zmiany jakie mają nadejść w przyszłym roku. Ustawa zakłada podwyżkę do 3046,29 zł miesięcznej kwoty granicznej uprawniającej do przyznania wyrównawczego świadczenia, zgodnie z ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Do 2157,80 zł ma zostać podwyższony próg wysokości otrzymywanych świadczeń, który osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji uprawnia do świadczenia uzupełniającego.
Rodzicielskie świadczenia uzupełniające, emerytury pomostowe i nauczycielskie świadczenia kompensacyjnych oraz emerytury i renty służb mundurowych, rolników indywidualnych będą również zastosowane w waloryzacji.

Zaktualizowano: 24.11.2022

Dodano: 24.11.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top