W kwietniu wzrosła inflacja w Polsce

Opublikowano: 2024-04-30 12:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

W kwietniu wzrosła inflacja w Polsce

W kwietniu wzrosła inflacja w Polsce

Główny Urząd Statystyczny w dniu dzisiejszym podał wstępne dane (tzw. odczyt flash) o inflacji w Polsce w miesiącu kwietniu. Według danych opublikowanych przez GUS inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent (wskaźnik cen 102,4) w skali roku a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1 procent (wskaźnik cen 101,0).

Najnowsze dane GUS oznaczają, że trwająca 12 miesięcy seria spadku inflacji miesięcznej rok do roku się skończyła.

We wcześniejszych analizach analitycy prognozowali ponowny wzrost inflacji w kwietniu, który miał być spowodowany głównie powrotem stawek VAT na żywność. Według danych GUS ceny artykułów spożywczych w kwietniu były o 2,1 procent wyższe niż w marcu oraz o 1,9 procent wyższe niż rok temu. Nośniki energii przez poprzednie 12 miesięcy potaniały o 2,3 procent, a paliwa o 1,2 procent.

Według danych z monitoringu online przeprowadzonego przez Santander Bank Polska ceny żywności poszły w górę o co najmniej 3 procent w stosunku do marca a ceny paliw podskoczyły o 2,5-3 procent.

Zdaniem ekonomistów w drugiej połowie roku inflację podkręcać będzie dodatkowo "odmrożenie" ceny energii.

W strefie euro odczyt zharmonizowanego indeksu cen konsumpcyjnych (HICP) wyniósł w kwietniu 2024 roku 2,4 procent rok do roku co oznacza, że kwietniowy odczyt inflacji w strefie euro okazał się taki sam jak w marcu - wynika we wstępnych danych Eurostatu.

Pełne dane o inflacji w Polsce w miesiącu kwietniu w rozbiciu na poszczególne kategorie poznamy  15 maja.

 


Źródło: https://stat.gov.pl/

Zaktualizowano: 30.04.2024

Dodano: 30.04.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top