Wakacje kredytowe. Interwencja Prezesa UOKiK

Opublikowano: 2022-07-26 09:07 Dagmara Konik 3 min. czytania

Wakacje kredytowe. Interwencja Prezesa UOKiK

Wakacje kredytowe. Interwencja Prezesa UOKiK

UOKiK uważnie przygląda się działalności banków w zakresie udostępnienia klientom wakacji kredytowych. Już dziś zapowiada, że kontroli będzie podlegać 16 banków oraz sposób informowania o wakacjach kredytowych i sposobie ich udzielania. Przypomnijmy: wakacje kredytowe to mechanizm wprowadzony ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Wakacje kredytowe do możliwość zawieszenia do 8 rat kredytu hipotecznego, który został zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe.

Jeśli banki natychmiast nie zmienią swoich praktyk, zmierzających do utrudniania konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych, to muszą się liczyć z zarzutami i ich konsekwencją.

Prezes UOKIK, Tomasz Chróstny, nie pozostawia niedomówień co do działalności banków na szkodę klientów.

Już dziś wiemy, że UOKIK uruchomi postępowania wyjaśniające dla 16 banków. Są to: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank.

W ramach postępowania wyjaśniającego sprawdzana będzie informacja o możliwości złożenia wniosku, a także sposób jego przyjęcia (dotyczy zwłaszcza drogi elektronicznej). UOKiK podkreśla, że niedopuszczalne jest to, aby klienci składali osobne wnioski o zawieszenie spłaty pojedynczych rat oraz informowanie o tym, że wakacje kredytowe to pogorszenie zdolności kredytowej w przyszłości. W ocenie UOKiK liczy się także czas w jakim banki będą reagować na złożony wniosek. Dla wielu klientów dzień płatności raty kredytu hipotecznego to początek sierpnia. W ocenie UOKiK banki powinny być gotowe na przyjęcie wniosków już w dniu wejścia w życie ustawy.

Źródło: UOKiK

Tagi: uokik

Zaktualizowano: 26.07.2022

Dodano: 26.07.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top