Większy import z Chin. Co z gotówką w przedsiębiorstwach? Rolnicy bez podatku? Aktualności 14.07.2021 r.

Opublikowano: 2021-07-14 08:22 Urszula Sokół 2 min. czytania

Większy import z Chin. Co z gotówką w przedsiębiorstwach? Rolnicy bez podatku? Aktualności 14.07.2021 r.

Większy import z Chin

Narodowy Bank Polski przedstawił cykliczny raport dotyczący ankiety makroekonomicznej. Z danych raportu wynika m.in. że blisko 15% całego importu to import z Chin. Wartość importu zwiększyła się rok do roku o 1/3. Kolejnym krajem z którego eksportujemy najwięcej są Niemcy.

Wracając do tematu Chin. Z tego państwa importujemy najwięcej towarów konsumpcyjnych. Raport NBP wskazuje także na fakt, że saldo obrotów handlowych z Chinami i innymi azjatyckim krajami jest ujemne, a z krajami Unii Europejskiej dodatnie. To ostatnie wzrosło od ubiegłego roku od 13,1 mld złotych.

Co z gotówką w przedsiębiorstwach?

Komunikat Ministerstwa Finansów poinformował, że w ramach planowanych projektów ustaw znajduje się również zapis o ograniczeniu sprzedaży gotówkowej w polskich przedsiębiorstwach. Nowy limit ma wynosić 8 tys. Obecnie limit wynosi 15 tys. Jeśli faktura gotówkowa przekroczy limity wskazane przez ministerstwo nie będzie mogła stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Projekt ministerstwa zakłada także obowiązek udostępnienia dla kontrahentów minimum jednej metody płatności bezgotówkowej w formie przelewu czy płatności za pośrednictwem terminala. Ten obowiązek miałby powstać od lipca kolejnego rok.

Rolnicy bez podatku?

Polska Agencja Prasowa (PAP) w dziale Gospodarka przywołuje wypowiedź premiera Mateusza Morawickiego, który zapowiada, że w ramach Polskiego Ładu polscy rolnicy uzyskają uprawnienie do sprzedaży płodów rolnych do 100 tysięcy złotych bez płacenia podatku dochodowego. Dotyczy to sprzedaży w całym kraju. Premier zapowiada także kolejne rozwiązania dla rolników w ramach Polskiego Ładu. Będą one dotyczyły m.in. obszaru ubezpieczeń. Suma tych działań ma doprowadzić do „podniesienia efektywności polskiego rolnictwa”.

Zaktualizowano: 14.07.2021

Dodano: 14.07.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top