Włosi i Niemcy mają zaległości wobec polskich firm. Decyzje o zwrocie tarczy PFR. Wzrost inflacji wg danych GUS. Aktualności 02.06.2021 r.

Opublikowano: 2021-06-02 12:19 Aleksandra Jakubowska 3 min. czytania

Włosi i Niemcy mają zaległości wobec polskich firm. Decyzje o zwrocie tarczy PFR. Wzrost inflacji wg danych GUS. Aktualności 02.06.2021 r.

Włosi i Niemcy mają zaległości wobec polskich firm

W Polsce znaczna większość przedsiębiorców eksportujących towary za granicę nie jest świadoma, że nieuczciwego kontrahenta zagranicznego również może podać do KRD. Aktualna baza zalegających w opłatach firm mogłaby ustrzec inne firmy przed niewypłacalnymi kontraktami.

Obecnie w KRD zanotowano 714 zagranicznych firm, które mają do zapłacenia polskim przedsiębiorcom kwotę 26,7 mln zł. Najwięcej środków mają nam do zwrócenia firmy z Niemiec (4,3 mln) Włoch (3,9 mln) oraz Litwy(5,4 mln), przy najliczniejszą grupę stanowią Niemcy (co trzecia firma).

Oprócz krajów europejskich, na liście KRD znaleźli się również dłużnicy z Demokratycznej Republiki Konga, Ekwadoru, Kirgistanu, Kolumbii, Peru czy Nowej Zelandii. Zachęcamy wszystkie przedsiębiorstwa mające do czynienia z zagranicznymi kontraktami do wpisywania danych nieuczciwych firm do KRD.

Decyzje o zwrocie tarczy PFR

Od 25 lipca rozpocznie się spłata zwrotu subwencji a propo Tarczy PFR 1.0. Spłata rozłożona została na 24 raty. Niektóre firmy otrzymały możliwość umorzenia subwencji. Warunki do umorzenia dla mikro przedsiębiorców były dwa:

  1. Utrzymanie firmy przy zyciu (25% umorzenia).
  2. Utrzymanie średniego zatrudnienia (do 25% umorzenia).
  3. W przypadku małych i średnich firm dodatkowo była wzięta pod uwagę strata, którą firmy poniosły w ciągu roku. 

Pomoc z tarczy PFR 1.0 otrzymało 348 tys. firm, z czego umorzenie całkowite może otrzymać nawet 50 tys. podmiotów.  Przedsiębiorstwa otrzymały wnioski z proponowaną kwotą umorzeń PFR. Do tej pory zwrócono 150 tys. formularzy z zaakceptowaną kwotą proponowanego umorzenia.

Wzrost inflacji wg danych GUS

Niestety sprawdziły się przewidywania w sprawie wzrostu inflacji w Polsce. Zgodnie z danymi GUS w maju inflacja wzrosła o 4,8 % w porównaniu z majem roku ubiegłego. Jest to najwyższa wartość ostatniej dekady. W kwietniu inflacja wynosiła 4,3%. Ekonomiści ostrzegają, że to nie jest koniec podwyżek cen i wskazują, że niestety inflacja znalazła się już bardzo powyżej dopuszczalnego odchylenia od celu inflacyjnego NBP. Pełny raport z rozbiciem na kategorie dóbr i usług poznamy w marcu.

Zaktualizowano: 02.06.2021

Dodano: 02.06.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top