Wyrzucamy coraz mniej jedzenia. Raport BIG

Opublikowano: 2022-08-11 08:30 Dagmara Konik 3 min. czytania

Wyrzucamy coraz mniej jedzenia. Raport BIG

Wyrzucamy coraz mniej jedzenia. Raport BIG 

Z badania zrealizowanego przez Quality Watchdla dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor przeprowadzonego w dniach 15-18 lipca 2022 metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród Polaków powyżej 18 roku życia wynika, że już 60 procent Polaków robi swoje zakupy w sposób przemyślany. To inflacja i kryzys gospodarczy zmuszają Polaków do oszczędzania żywności.

Drożeje niemal wszystko, a w konsekwencji wraz ze zmarnowanym jedzeniem tracimy pieniądze. Polacy są zmuszeni do zmiany nawyków i zaciśnięcia pasa co powoduje, że zaczynają oszczędzać również na jedzeniu. Z powodu marnotrawienia żywności prawie jedna trzecia Polaków nadal traci pieniądze, jednak z roku na rok są to coraz mniejsze kwoty. Zlecone przez BIG InfoMonitor badanie, pokazało, że kwota ponoszonych w ten sposób strat, wynosi teraz średnio 37 zł na miesiąc.

Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). opublikowanego w 2013 roku wynika,że każdego roku na świecie marnuje się około 1/3 całkowitej ilości wytworzonej żywności, tj. około 1,3 mld ton. Cała ta zmarnowana żywność pozwoliłoby wykarmić dwa miliardy ludzi na świecie. Informacje zebrane w ramach Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności (PROM) wykazały, że rocznie wyrzucamy 4,8 mln ton artykułów spożywczych. Zaskoczeniem może być fakt, że największy udział mają w tym konsumenci (60 procent).

Z danych zgromadzonych przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że najczęstszą przyczyną marnowania jedzenia jest po prostu zapominanie o nim. Ponad połowa badanych wskazała na to, że produkty „chowają się” w lodówce i w efekcie ulegają zepsuciu. Przygotowywanie zbyt dużych porcji (28 procent) oraz robienie zbyt dużych zakupów (23 procent) jest kolejną istotną przyczyną wyrzucania jedzenia. 13 procent pytanych zadeklarowało, że głównym powodem marnotrawstwa w ich domach jest robienie zakupów bez listy.

Raport Federacji Polskich Banków Żywności również wskazuje na to, że jednym z kluczowych czynników sprzyjających wyrzucaniu jedzenia jest nieodpowiednie przygotowanie się do zakupów. Z przeprowadzonych badań wynika jasno, że galopująca inflacja ma więc też dobre strony a jedną z nich jest właśnie większy szacunek Polaków do żywności i jej świadomych i przemyślanych zakupów. Sytuacja finansowa zmusza nas bowiem do racjonalnego podejścia do kwestii robienia zapasów.

Źródło: BIG 

 

Tagi: big

Zaktualizowano: 11.08.2022

Dodano: 11.08.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top