Wyższe stopy procentowe na Węgrzech. GUS o stopie bezrobocia. Połowa Polaków bez oszczędności. Aktualności 25.08.2021 r.

Opublikowano: 2021-08-25 09:56 Agnieszka Kłak 1 min. czytania

Wyższe stopy procentowe na Węgrzech. GUS o stopie bezrobocia. Połowa Polaków bez oszczędności. Aktualności 25.08.2021 r.

Wyższe stopy procentowe na Węgrzech

Serwisy finansowe donoszą, że bank centralny Węgier po raz trzeci podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Tym samym stopy procentowe „kraju naszych bratanków” powróciły do poziomu sprzed wybuchu pandemii. Ostatnia podwyżka miała miejsce w lipcu. Na decyzje o podwyżce stóp w ostatnich miesiącach zdecydowały się również Czechy. W Polsce aktualnie trwają dywagacje, jakie będą kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej.

GUS o stopie bezrobocia

Główny Urząd Statystyczny informuje, że w miesiącu lipcu stopa bezrobocia po raz kolejny spadła. W lipcu wyniosła 5,8% wobec 6,1% w lipcu ubiegłego roku i 5,9% w miesiącu ubiegłym. Można powiedzieć, że powoli wracamy do poziomu sprzed pandemii.

Połowa Polaków bez oszczędności

Polska Agencja Prasowa (PAP) donosi, że prawie połowa Polaków (44%) nie posiada oszczędności, a ci którzy je mają to ich średnia kwota wynosi nie więcej niż 30 tys. złotych. Takie wnioski płyną z badania ankietowego Grupy Assay.

Autorzy badania podkreślają, że Polacy mocno rozdzielają oszczędzanie od inwestowania. Tylko 16% badanych lokuje środki w inne aktywa niż lokaty bankowe. Gdy już decydują się na inwestycje najczęściej są to fundusze inwestycyjne albo inwestycje w spółki warszawskiej giełdy.  

Zaktualizowano: 25.08.2021

Dodano: 25.08.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top