Wzrosły długi za „jazdę na gapę”

Opublikowano: 2022-09-20 10:00 Dagmara Konik 3 min. czytania

Wzrosły długi za „jazdę na gapę”

Wzrosły długi za „jazdę na gapę”

Z badania Quality Watch zrealizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor 26-29 sierpnia 2022 r wynika, że co trzeciego Polaka nie stać na jazdę samochodem a długi za jazdę na gapę wzrosły do prawie 136 mln zł.

Rosnące ceny paliw i kosztów życia oraz szukanie oszczędności są głównym powodem tego, że co czwarty Polak w ciągu ostatnich 6 miesięcy korzystał z komunikacji zbiorowej z większą niż dotychczas częstotliwością.

Kluczowym powodem ograniczania jazdy samochodem jest wzrost cen paliw, na który wskazało 79 procent osób deklarujących, że rzadziej korzystają z tego środka transportu, w tym 42 procent ogranicza ją, by zaoszczędzić, a 37 procent na to nie stać.

43 procent Polaków zaznacza, że ogranicza jazdę autem by zadbać o zdrowie, a co czwarty wskazuje na czynniki związane z ekologią.

42 procent respondentów deklaruje ograniczenie korzystania z samochodu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a tylko 4 procent korzysta z niego ze zwiększoną częstotliwością.

54 procent Polaków nie zmieniło sposobu użytkowania auta. Pozostałe 42 procent Polaków ogranicza przemieszczanie się własnym samochodem poprzez np. rezygnację z wyjazdów, chodzenie na piechotę, korzystanie z roweru lub komunikacji zbiorowej.

Obecnie w prowadzonym przez BIG InfoMonitor Rejestrze Dłużników widnieje ponad 98 tys. osób, które zalegają z karami za jazdę bez biletu na kwotę wynoszącą prawie 136 mln zł co daje średnio na osobę kwotę 1384 zł tego rodzaju opóźnień. Pod względem najwyższych kwot zaległości najwięcej nieuczciwych pasażerów mieszka woj. mazowieckim – prawie 19 tys., śląskim – ok. 16,3 tys. oraz łódzkim – ponad 13 tys. osób.

Niepłacenie kar za jazdę bez biletu znalazło się w pierwszej piątce najczęściej opóźnianych przez Polaków zobowiązań w sytuacji pojawienia się problemów finansowych.

Zaktualizowano: 20.09.2022

Dodano: 20.09.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top