Wzrost cen w sklepach w 2022 roku

Opublikowano: 2023-01-23 09:00 Dagmara Konik 3 min. czytania

Wzrost cen w sklepach w 2022 roku

Wzrost cen w sklepach w 2022 roku

Jak wynika z najnowszego raportu platformy analityczno-badawczej UCE Research "Indeks cen w sklepach detalicznych" w 2022 roku codzienne zakupy zdrożały średnio o 19,1 procent w porównaniu do roku 2021.

Największą dynamikę wzrostu rdr spośród 12 monitorowanych kategorii wykazały tłuszcze (47,2 procent) za nimi produkty sypkie (27,4 procent) następnie tzw. inne artykuły, w tym pieluchy dla dzieci i karmy dla zwierząt (25,9 procent), mięso (25,5 procent), a także nabiał (22,4 procent).

Kluczowe znaczenie dla podwyżek cen miał duży wzrost opłat za energię i ogrzewanie, który przełożył się na ogólne koszty utrzymania sklepów, a w konsekwencji na ceny detaliczne. Równie istotny wpływ na ceny w sklepach miały też drożejące paliwa, a także podwyżki pensji pracowników. Do tego doszły jeszcze czynniki podażowe, związane z ograniczoną dostępnością niektórych towarów, co szczególnie odbiło się na cenach wyrobów tłuszczowych i artykułów sypkich. 

Znacząco wzrosły koszty produkcji takich towarów, jak np. pieczywo, wędliny, cukier, papier oraz karmy dla zwierząt. Ubiegły rok był również rekordowy, jeśli chodzi o podwyżki cen mleka, wskazali analitycy i autorzy raportu z UCE Research. Wpływ na to miały dość suchy okres letni oraz drożejąca pasza, co mocno wpłynęło na ceny mleka w skupie. Ogromny wpływ na ceny produktów tłuszczowych miała z kolei wojna w Ukrainie.

Czynnikiem który łagodził wzrosty cen żywności była tarcza antyinflacyjna, polegająca na zastosowaniu obniżonych stawek VAT dla konsumentów.

Zdaniem ekonomistki z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku dr Anny Semmerling szczytu inflacji należy spodziewać się na przełomie I i II kw. 2023 roku.

Raport "Indeks cen w sklepach detalicznych" ukazuje się co miesiąc i pokazuje średnią wartość cenową, notowaną rok do roku. W ostatnio opublikowanej analizie porównano wyniki z całego 2022 i 2021 roku. Dotyczyła ona 12 kategorii i 52 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą ceny detalicze blisko 570 tys. produktów z prawie 41 tys. sklepów należących do 65 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie na rynku hipermarkety, supermarkety, dyskonty, sieci convenience oraz cash&carry docierające ze swoją ofertą do większości konsumentów w Polsce.

Zaktualizowano: 23.01.2023

Dodano: 23.01.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top