Wzrost zainteresowania lokatami wśród Polaków

Opublikowano: 2022-05-31 11:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Wzrost zainteresowania lokatami wśród Polaków

Wzrost zainteresowania lokatami wśród Polaków

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że kwiecień 2022 r. był miesiącem, w którym saldo naszych lokat bankowych wzrosło o niemal 9,5 mld złotych. Saldo to wskazuje nam różnicę pomiędzy tym, ile pieniędzy na lokatach zdeponowaliśmy i tym, ile pieniędzy z nich wycofaliśmy. Przedstawiony przez NBP wynik jest najwyższy od prawie 13 lat.

Z przedstawionych danych wynika, że znacznie stopniała kwota trzymana przez nas na rachunkach zwykłych i oszczędnościowych a wzrosła na lokatach. Pod koniec ubiegłego roku na lokatach trzymaliśmy 164 miliardy złotych a na koniec kwietnia było to już 181 miliardów. Taki wzrost zainteresowania lokatami może być spowodowany tym, że w ostatnich tygodniach banki wyraźnie podniosły oprocentowania depozytów.

Na początku roku górną granicą oprocentowania w ramach depozytów promocyjnych było około 3,00% a dziś jest to około 6,00-6,5%. W przypadku przeciętnych lokat rocznych w ciągu ostatnich 12 miesięcy oprocentowanie wzrosło z 1-2 promili do ponad 3 procent. W porównaniu do danych z roku 2021 oznacza to, że średnie oprocentowanie jest dzisiaj 20 razy wyższe.

Jeśli stopy procentowe w Polsce dalej będą rosły wzrost ten może być nadal kontynuowany. Według wstępnych szacunków maj i czerwiec będą jeszcze lepsze pod względem wyniku finansowego lokat.

Źródło: NBP 

Tagi: saldo

Zaktualizowano: 31.05.2022

Dodano: 31.05.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top