Wzrosty w branży leasingowej. Wyniki stress testów dla PKO BP i Pekao. Polacy świadomi zagrożeń. Aktualności 02.08.2021 r.

Opublikowano: 2021-08-02 08:19 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Wzrosty w branży leasingowej. Wyniki stress testów dla PKO BP i Pekao. Polacy świadomi zagrożeń. Aktualności 02.08.2021 r.

Wzrosty w branży leasingowej

Pierwsza połowa 2021 roku to pierwsze półrocze od ponad dwóch lat, kiedy branża leasingowa zanotowała wzrosty wartości udzielonego finansowania. Gdyby utrzymać to tempo finansowania branża mogłaby zakończyć rok z rekordowym wynikiem.

Pierwsze sześć miesięcy tego roku to o ponad 1/3 więcej udzielonego finansowania niż rok wcześniej, a większość wzrostów przypada na drugi kwartał. Większość udzielonego finansowania dotyczy leasingów pojazdów do 3,5 ton. Ponad 1/5 udzielonych leasingów to samochody powyżej 3,5 ton. Finansowanie nieruchomości w formie leasingu to tylko 1% zanotowanych transakcji. Do leasingobiorców należą głównie przedstawiciele mikro firm, którzy stanowią ponad połowę stron w przeprowadzonych transakcjach. Kolejni to firmy o obrotach powyżej 20 mln złotych (1/4 transakcji). Leasing konsumencki wciąż nie jest popularną formą finansowania i stanowi niecały 1% transakcji.

W ocenie Związku Polskiego Leasingu zainteresowanie pojazdami elektrycznymi może przyczynić się do osiągania kolejnych wzrostów w branży. 

Wyniki stress testów dla PKO BP i Pekao

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała informacje o wynikach stress testów przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA). W badaniu wzięło udział 50 instytucji z terenów Norwegii oraz wybranych krajów Unii Europejskiej, w tym ze strony Polski były to: PKO Bank Polski SA oraz Pekao SA. Badanie dotyczyło lat 2021-2023 i obejmowało instytucje posiadające 70% aktywów sektora bankowego EOG.

Z przeprowadzonych testów dowiedziono, że w przypadku najbardziej skrajnego scenariusza kapitał banków zmniejszyłyby się o 8 bilionów euro, do poziomu 265 bilionów. EBA ocenia, że mimo panującej pandemii banki poradziły sobie bardzo dobrze, nadal budowały swoją bazę kapitałową mimo dramatycznych spadków PKB UE oraz licznych skutków pandemii. W ocenie EBA największym problemem mogą być straty kredytowe oraz niższe dochody banków. Nie bez znaczenia dla ryzyka kredytowego w bankach będą moratoria i państwowe wsparcie kredytobiorców.

Polacy świadomi zagrożeń

Związek Banków Polskich (ZBP) opublikował badania wyniki badania Raport InfoDOK za drugi kwartał 2021 roku. W badanym okresie wykryto prawie 2 tys. prób wyłudzeń produktów kredytowych na kwotę 76 milionów złotych.

W tym samym czasie zostało zgłoszone ponad 37 tys. zgłoszeń w zakresie kradzieży, zagubienia czy zastrzeżenia dokumentów tj. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Był to wzrost o 16%. Wszystkie zastrzeżone dokumenty to dziś ponad 2 miliony sztuk. Średnia kwota takiego wyłudzenia to prawie 30 tys. złotych, a najwięcej próbowano wyłudzić 6 mln złotych, w jednej z wykrytych prób.

Związek Banków Polskich przypomina, że w przypadku kradzieży lub zagubienia dokumentów tożsamości najlepiej zastrzec je, aby uniknąć ryzyka wyłudzenia kredytu czy pożyczki. Zgłoszenie do systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE może zostać dokonane w banku w którym jest się klientem albo w banku, który takie zgłoszenia przyjmuje. Pod numerem telefonu +48 828 828 828 można uzyskać informacje o bankach, które dokonują całego procesu telefonicznie. Jeśli doszło do kradzieży należy powiadomić policję. Należy również pamiętać o konieczności zastrzeżenia kart bankowych.

Tagi: leasing finansowyleasingleasing konsumenckileasing operacyjny

Zaktualizowano: 02.08.2021

Dodano: 02.08.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top