Zaległości czynszowe w danych BIG, kolejne zmiany w Tarczy PFR, PKO BP w Bukareszcie – aktualności 24.03.2021

Opublikowano: 2021-03-24 07:08 Urszula Sokół 2 min. czytania

Zaległości czynszowe w danych BIG, kolejne zmiany w Tarczy PFR, PKO BP w Bukareszcie – aktualności 24.03.2021

Zaległości czynszowe w danych BIG

Biuro Informacji Gospodarczej podało do dane dotyczące zaległości czynszowych Polaków. Przedstawione dane dotyczą zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

W ujęciu rocznym, wg stanu na koniec stycznia, długi wartościowo wzrosły, ale zmniejszyła się ilość podmiotów z zaległościami. Obecnie długi czynszowe wynoszą ponad 175 mln złotych, a kwota ta wzrosła o 20 mln złotych rok do roku. 20% badanych udzieliło twierdzącej odpowiedzi na pytanie dotyczące problemów ze spłatą rachunków bieżących. Wartość tych zobowiązań wzrosła o 2 mld złotych do poziomu 44,3 mld.

Średnia wartość zaległości wynosi ponad 19 tys. zł dla osób fizycznych, a w kategorii przedsiębiorców jest to prawie 40 tys. złotych.

Kolejne zmiany w Tarczy PFR

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że polski rząd przyjął nowelizację ustawy w sprawie Tarczy Polskiego Funduszy Rozwoju (PFR). Przyjęte zmiany dotyczą firm klasyfikowanych jako duże przedsiębiorstwa. W nawiązaniu do jednego z naszych ostatnich komunikatów przedłużone zostały m.in. terminy przyjmowania wniosków i udzielania finansowania.

Ponadto do mediów została przekazana informacja, że od 29.04.2021 rozpoczną się umorzenia subwencji z Tarczy Finansowej 1.0. Kwota umorzenia wynosi 7 mld złotych.

PKO BP w Bukareszcie

Bank PKO BP poinformował o otwarciu kolejnego zagranicznego oddziału dla firm. Będzie on zlokalizowany w Bukareszcie i będzie czwartym po oddziale zlokalizowanym we Frankfurcie nad Menem, w Pradze i na Słowacji oddziale zagranicznym otwartym przez bank.

Jak zostało podkreślone w komunikacie wybór lokalizacji został określony w oparciu o oczekiwania polskich przedsiębiorców współpracujących z wieloma branżami w tym kraju. PKO BP planuje otworzyć oddział w ciągu roku, ale liczy się również z ograniczeniami, jakie może powodować pandemia.

Zaktualizowano: 31.08.2021

Dodano: 24.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top