Złota Szkoła NBP, start aplikacji Mój BIK, zakupy w dobie pandemii - aktualności 19.01.2021

Opublikowano: 2021-01-19 09:04 Anna Kopańska 5 min. czytania

Złota Szkoła NBP, start aplikacji Mój BIK, zakupy w dobie pandemii - aktualności 19.01.2021

Złota Szkoła NBP

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego dzisiaj na stronie internetowej NBP - wczoraj ruszyła  pierwsza edycja ogólnopolskiego programu Złote Szkoły NBP.

Celem programu jest zwiększenie świadomości młodych ludzi oraz zwrócenie ich uwagi na  zagadnienia ekonomiczne, zarówno  w środowiskach szkolnych, jak i lokalnych. Inicjatywa jest dedykowana dla  uczniów klas VII-VIII, młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz ich nauczycieli.

Jak wskazuje komunikat, szkoły biorące udział w programie, mają możliwość zdobycia prestiżowego tytułu „Złota Szkoła NBP”. Wyróżnienia i nagrody,  trafią do tych szkół, które najlepiej poradzą sobie z wykonaniem zadań w ramach programu, co będzie podlegało ocenie jury.

Program Złotej Szkoły NBP, który będzie trwał do czerwca 2021r., wpisuje się w misję NBP, a jest nią zgodnie z wypowiedzią prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP - podejmowanie działań służących upowszechnianiu wiedzy w społeczeństwie o zasadach funkcjonowania rynku finansowego, pobudzaniu postaw przedsiębiorczych, kształtowaniu odpowiedzialności przy podejmowaniu decyzji finansowych, podnoszeniu poziomu znajomości zagadnień ekonomicznych, szczególnie wśród młodzieży.

Zasady programu, regulamin oraz informacje o nagrodach znajdują się pod adresem nbp.pl/edukacja, natomiast rejestracja w programie na: zloteszkoly.nbp.pl.

Start Aplikacji Mój BIK

Dostęp do informacji o swoich zobowiązaniach kredytowych może być jeszcze szybszy dzięki wdrożonej od nowego roku, nowej aplikacji Mój BIK. Aplikacja została udostępniona przez Biuro Informacji Kredytowej, zarówno dla użytkowników systemów Android, jak i iOS.

Jak wynika z funkcjonalności aplikacji Mój BIK opisanych na stronie biura, jej głównym zadaniem jest monitoring spłacanych zobowiązań i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa kredytobiorców. Ściągając aplikację na swój telefon, mamy stały dostęp do swojej historii kredytowej, gdzie możemy sprawdzić parametry takie jak terminowość spłaty, kwotę pozostającą do spłaty czy nawet ocenę punktową BIK tzw scoring.

Co ciekawe, aplikacja Mój BIK umożliwia użytkownikowi sprawdzenie szans na uzyskanie kredytu poprzez analizator kredytowy. Wydaje się, że może to być interesujące narzędzie z uwagi na fakt, że oprócz prezentacji danych podobnych do kalkulatorów kredytowych - prawdopodobieństwo oferty kredytowej do tej faktycznie możliwej do uzyskania zwiększa się ze względu na uwzględnienie w wyliczeniach historii kredytowej klienta.

BIK jest prawdopodobnie największą skarbnicą wiedzy o zobowiązaniach kredytowych w Polsce. Z ich oferty korzysta ok 1 mln Polaków - wg danych podanych na stronie BIK. Instytucja upatruje szansę na zbliżenie się jeszcze bardziej do 15 mln klientów, którzy korzystają z kredytów i pożyczek, a wdrożoną aplikację uznaje za efektywny sposób na szybszy i łatwiejszy sposób kontroli swoich zobowiązań przez klienta, jak i zwiększenie ochrony przed wyłudzeniem danych. Więcej szczegółów o nowej aplikacji można znaleźć na stronie www.bik.pl.

Zakupy w dobie pandemii

Powołując się na wyniki raportu „Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii” opublikowane dzisiaj na stronie PAP pokazują, że co trzeci Polak chętniej robi zakupy przez internet.

 Największą grupą zakupową są osoby przed 30-tką, jednak widać również wzrost zainteresowania tą formą zakupów ze strony seniorów. Z pewnością decyzja o finalizacji zakupu przez internet w grupie seniorów może wynikać z przyczyn bezpieczeństwa, gdzie taką formę wybiera co 10 osoba.

Jak wynika z przywołanego badania zleconego przez Santander Consumer Bank, skłonność do okazyjnych zakupów przez internet, w największym udziale przypada kobietom (20%), osobom poniżej 30 roku życia (37%) oraz mieszkańcom średnich miast.

Od czasu pojawienia się na świecie epidemii koronawirusa świat mocno się zmienił, a wraz z nim preferencje zakupowe większości społeczeństw. Zamknięcie sklepów stacjonarnych czy obawa przez zakażeniem spowodowały, że ludzie bardziej doceniają zakupy bez wychodzenia z domu nawet za cenę braku możliwości przymierzenia upatrzonej sukienki.

Zaktualizowano: 19.01.2021

Dodano: 19.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top