Zmiany w zarządach Getin Noble Bank i Pekao, zalecenia KNF dla banków, konferencja Prezesa NBP – aktualności 15.01.2021

Opublikowano: 2021-01-15 08:14 Agnieszka Kłak 2 min. czytania

Zmiany w zarządach Getin Noble Bank i Pekao, zalecenia KNF dla banków, konferencja Prezesa NBP – aktualności 15.01.2021

Zmiany w zarządach Getin Noble Bank i Pekao – transfer z Idea Bank

Jak czytamy w komunikatach prasowych doszło do kilku zmian w zarządach banków: Getin Noble Bank oraz Pekao. Jerzy Pruski, dotychczasowy prezes Idea Bank został powołany w dn. 14.01.2021 na stanowisko wiceprezesa Getin Noble Bank.

Z kolei Pekao poinformował o powołaniu trzech nowych wiceprezesów: Błażeja Szczeckiego, Wojciecha Werochowskiego i Jerzego Kwiecińskiego. Komunikat bankowy dokładnie wskazuje zakres dotychczasowego zawodowego doświadczenia nowych członków zarządu banku. Zmiany związane są z grudniową rezygnacją dwóch wcześniejszych wiceprezesów banku, która to rezygnacja została złożona 31.12.2020 r.

Zalecenia KNF dotyczące dywidendy Pekao oraz mBank

Pekao oraz mBank otrzymały pisma od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) informujące o zaleceniu niewypłacania dywidendy za pierwsze półrocze 2021 roku oraz niepodzielonego we wcześniejszych latach zysku. Ponadto oba banki otrzymały zalecenie, aby bez konsultacji z KNF nie podejmować żadnych czynności, które wpłynęłyby na stan bazy kapitałowej. Dotyczy to także wykupu akcji własnych. Dla obu banków będzie to drugi rok kalendarzowy z rzędu, gdzie dywidenda nie zostanie wypłacona. W 2019 roku akcjonariusze obu banków zadecydowali o niewypłacaniu dywidendy.

Jakie skutki ma takie działanie? W teorii chodzi o to, aby jak najwięcej zysku zachować w banku i aby zachowane środki stanowiły zabezpieczenie banku w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. A działanie w dobie pandemii wiąże się z wieloma ryzykami, których nie można precyzyjnie przewidzieć i skalkulować.

Konferencja Prezesa NBP

Na godzinę 16.00 planowana jest internetowa konferencja prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP z dziennikarzami, którzy nadeślą wcześniej pytania. Konferencja została zatytułowana: „Podsumowanie sytuacji gospodarczej 2020 roku, ocena stabilności systemu finansowego oraz perspektyw na 2021 rok”.  Zapis konferencji zostanie udostępniony na stronach NBP.

NBP w swoim komunikacie prasowym zapowiada cykliczne, comiesięczne spotkania dla mediów.

Tagi: getin bankknf

Zaktualizowano: 15.01.2021

Dodano: 15.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top