Żniwo pandemii - wzrost zadłużenia w przemyśle, sektorze nieruchomości i górnictwie

Opublikowano: 2022-02-17 12:15 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Żniwo pandemii - wzrost zadłużenia w przemyśle, sektorze nieruchomości i górnictwie

Żniwo pandemii - wzrost zadłużenia w przemyśle, sektorze nieruchomości i górnictwie

Czasy pandemii mają wpływ na każdą dziedzine życia. W sposób szczególny z problemami musiay się zmierzyć przedsiębiorstwa. Jak podaje BIG Infomonitor w minionym roku 2021 firmy zwiększył swoje zaległości wobec dostawców i banków o ponad 11 proc. Mniejszy dostęp do pomocy państwowej, koniec moratoriów kredytowych oraz spiętrzające się problemy były tego główną przyczyną. Obecnie odnotowano ponad 37 mld zaległości wśród podmiotów gospodarczych.

Gorzej radziły sobie firmy z  sektora obsługującego rynek nieruchomości, których kwota zaległości zwiększyła się do 2,2 mld zł, a więc o 36%. W przemyśle mamy wzrost o 20%, kwota zaległości to 6,8 mld zł; w górnictwie wzrost o 17% spowodował zaległości 0,74 mld zł. Źle jest również w branży budowlanej, która musi oddać 5,9 mld zł, co oznacza wzrost o 15%.

Niespodzianką jest branża transportowa, której źle się wiodło w pierwszym okresie pandemii. Ich zobowiązania uległy poprawie o 2,13 mld zł. Również pozytywne wyniki można zaobserwować obszarze zakwaterowania, gastronomii, opiece zdrowotnej oraz edukacji.

Pozytywnym aspektem jest również fakt, że zmalała ilość niesolidnych płatników. W roku 2021 było ich mniej 9 tys., czyli 311,6 tys (liczba ta zawiera aktywne, zawieszone i zamknięte podmioty) – przybliżony wynik jak sprzed pandemii.

Źródło: BIG

Tagi: zadłużenie

Zaktualizowano: 18.02.2022

Dodano: 17.02.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top