Związek Banków Bolskich ostrzega przed oszustami

Opublikowano: 2021-10-11 10:31 Aleksandra Jakubowska 1 min. czytania

Związek Banków Bolskich ostrzega przed oszustami

Związek Banków Bolskich ostrzega przed oszustami

W dniu dzisiejszym Związek Banków Polskich wydał komunikat, w którym ostrzega przed oszustami, którzy podszywając się za pracowników banku oferują korzystne lokaty dla samorządów. Oszuści wykorzystują zasady socjotechniki proponują tzw. „Lokaty bliżej samorządów”. Najbardziej narażone są jednostki administracji samorządowej.  

ZBP podaje również najnowszy schemat działania przestępców, który składa się z 5-ciu kroków. Najpierw rzekomy pracownik banku kontaktuje się ze skarbnikiem urzędu miasta (gminy), przedstawia ofertę produktu specjalnego - czyli tutaj ofertę lokaty terminowej oraz przedstawia zasady rachunku technicznego do obsługi lokaty. Jeśli Klient jest zainteresowany wówczas przelewa pieniądze na wskazany numer techniczny, a dopiero później za pośrednictwem kuriera podpisuje niezbędne umowy i dokumenty. W rzeczywistości środki trafiają na rachunek tzw. "słupa", skąd są dalej transferowane do przestępców.

ZBP zaleca szeroką ostrożność, sprawdzić wszelkie oferty samemu z właściwym bankiem wybierając oficjalny numer telefonu, a w razie podejrzenia przestępstwa lub po jego zajściu należy zgłosić sprawę na policję lub prokuraturę.

żródło: www.zbp.pl

Zaktualizowano: 11.10.2021

Dodano: 11.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top