Banków nie będą zdobić już kryształowe żyrandole?

Opublikowano: 01 Lut 2021 Dagmara Konik 10 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Część z nas może kojarzyć banki jako instytucje zajmujące jedne z najbardziej okazałych gmachów i budynków w okolicy. Dla części z nas bank to mała ikona aplikacji w naszym smartfonie. Wydarzenia ostatnich miesięcy, jak i ostatnie kilka lat przyczyniły się do sporych zmian w bankach. Cyfryzacja, automatyzacja procesów, przejście do świata online, a z drugiej strony powolne odchodzenie od obsługi gotówkowej i rozszerzanie działalności na wiele sfer życia to codzienność wielu polskich banków.

Dzisiejszym artykułem chcemy dla Państwa otworzyć cykl wpisów poświęconych kolejnym bankom i instytucjom finansowym, których oferujemy na portalu wnioskomat.com. Do tematu chcemy jednak podejść nieszablonowo. Nie będziemy skupiać się na ofercie tylko na działalności banków, która wykracza poza lokaty i kredyty. Z publikowanymi artykułami można się zapoznać w zakładce "Kalkulatory" oraz "Rankingi" klikając w nazwę produktu. 

Banków nie będą zdobić już kryształowe żyrandole?

Gruntowna przemiana, czyli jak zmieniały się banki

Przewrotnie można to ująć, że banki zaczęły swoją historię od prostego przedmiotu i obecnie wiele z nich funkcjonuje za pośrednictwem innego prostego obiektu. Co mam na myśli? Ławkę i smartfon! Gdy zapoznamy się z etymologią słowa „bank” dowiemy się, że jego nazwa wywodzi się od włoskiego banco co oznacza ławka. Był to atrybut pierwszych, włoskich „bankierów”, którzy właśnie przy takiej ławce obsługiwali swoich klientów. W kolejnych stuleciach banki ewoluowały. Od zwykłej drewnianej ławki, przez okazałe budynki, po sieć serwerów i infrastruktury IT, która jest niezbędna do utrzymania ciągłości działania aplikacji i bankowości online.

Pozornie zwykła działalność związana z obrotem pieniędzmi w ciągu wieków przeobraziła się w działalność zaufania publicznego. Niechlubnym cieniem na działalności banków obiły się kryzysy finansowe, zwłaszcza ten z początku XXI wieku. Wówczas światło dzienne ujrzały transakcje finansowe o dużym stopniu ryzyka, które doprowadziły do upadku jednego z większych banków w Stanach Zjednoczonych. Szereg następujących po sobie wydarzeń doprowadził do kryzysu finansowego, który miał odbicie na wielu światowych rynkach. Dziś bankowość opiera się na wielu operacjach finansowych i szerokiej ofercie produktów dla każdej grupy klientów. Większość działalności banków opiera się na rozwiązaniach IT: strony internetowe, aplikacje, bankowość online.

Również polskie banki uległy zmianie na przestrzeni wieków. Od instytucji powiązanych z kupcami i kościołem przez banki zlokalizowane w większych miastach do banków z udziałem kapitału zagranicznego działających w każdym zakątku kraju i w każdym miejscu, gdzie ma się dostęp do internetu. Początki bankowości związane są z przebiegającymi szlakami kupieckimi i działalnością handlową, a do XIX wieku powołaniem do działania banków w ramach zorganizowanych struktur. Zawirowania wojenne i powojenne związane z nacjonalizacją struktur zahamowały ekspansję, ale począwszy od lat 90 XX wieku możemy obserwować zarówno gwałtowny rozwój bankowości, jak i jej przeobrażenie. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdzie świat online nabrał większego znaczenia. Pisząc o działalności banków w Polsce na przestrzeni lat nie sposób nie wspomnieć o działalności banków spółdzielczych. Banki te, które do dziś mają szeroką sieć oddziałów w sposób znaczący przyczyniły się do rozwoju usług bankowych docierając do każdej nawet najmniejszej miejscowości.

Na czym polega działalność banków?

Banki nie są już budynkami zdobionymi marmurem i kryształowymi żyrandolami to jedna z moich pierwszych myśli, kiedy pracowałam nad koncepcją tego artykułu. Strona wizualna działalności bankowej to jedno, ale wróćmy do początków. Czym zajmują się współczesne banki?

Podstawowa działalność banków od wieków opiera się na przyjmowaniu depozytów od klientów i udzielaniu z tych środków kredytów. Mechanizm wydawałby się bardzo prosty, ale gdy zaczniemy zagłębiać się w szczegóły widzimy, że jest to materia dużo bardziej skomplikowana. Właściwe ujęcie depozytów i kredytów powiązane z mechanizmem kreacji pieniądza pozwala na rozszerzenie skali działalności. Jeśli dołożymy do tego operacje finansowe, jakim powiązane są banki między sobą oraz z bankiem centralnym tworzy nam się rozbudowana struktura. Aby poznać więcej szczegółów zachęcam do zapoznania się z materiałami Narodowego Banku Polskiego, gdzie w prosty i przystępny sposób wytłumaczone są te mechanizmy.

Działalność banków możemy również opisać z punktu widzenia adresatów usług bankowych. Szeroki katalog produktów i usług tworzą usługi zaadresowane zarówno dla statystycznego obywatela, przedsiębiorcy oraz zarządzających wielkimi firmami. Stąd też wynikają podziały m.in. na bankowość detaliczną i korporacyjną. Banki kierują też różne usługi w zależności od status majątkowego swojego klienta. Bankowość prywatna czy dla klienta zamożnego to osobna sfera działalności banków z dedykowanymi do tego procesu pracownikami czy standardami obsługi.

Z dużą pewnością możemy dziś stwierdzić, że usługi bankowe przeniosły się do świata online. Kanał dystrybucji to też kolejna sfera działalności oddziałów. W ostatnich latach na znaczeniu traci sieć oddziałów stacjonarnych czy franczyzowych. Zmieniają się nie tylko lokalizacje – dziś powszechny jest oddział banku w galerii handlowej, ale też wygląd tychże. Banki coraz powszechniej odchodzą od obsługi gotówkowej (powstają tzw. oddziały bezgotówkowe) co implikuje na wygląd placówek. Od kilku lat obserwuje się także trend w zmianie wyglądów oddziałów. Wzorowane są na przestrzeni domowej. Prekursorem tego trendu był m.in. Nest Bank aranżujący swoje oddziały w trendach odpowiadających domowemu zaciszu. Ciekawym aspektem w aranżacji banków była organizacja oddziałów ING Banku Śląskiego sprzed kilku lat. Nowoczesne wnętrza, przygotowane także do wcześniej wspomnianej obsługi bez gotówkowej, a nad tym wszystkim wiszący ogromny kryształowy żyrandol. Czyżby sentyment do dawnego wystroju placówek?

Jak banki mogą zmieniać rzeczywistość?

W ostatnich latach działalność banków zaczęła dotyczyć obszarów niezwiązanych z finansami. Działania te w głównej mierze dotyczą poprawy komfortu życia klientów oraz osób potrzebujących.

Z pewnością do zwiększenia komfortu działania można zaliczyć powiązanie profilu bankowości elektronicznej z Profilem Zaufanym, który pozwala na załatwienie wielu urzędowych spraw. Poprzez bankowość elektroniczną możemy złożyć wniosek o świadczenie 500+. Możemy też logując się do bankowości autoryzować operacje, które wymagają potwierdzenia Profilem Zaufanym. Wszak hasło do bankowości będziemy pamiętać lepiej niż kolejne hasło konieczne do zapamiętania.

Banki w swojej działalności zwracają uwagę nie tylko na innowacje finansowe i rozwijanie oferty, ale również wsparcie osób potrzebujących. Społeczna odpowiedzialność biznesu w strukturach wielu banków w ostatnich latach przybrała mocno na znaczeniu. Pracownicy banków angażują się w projekty związane z wolontariatem, wsparcie fundacji i ich podopiecznych. Ważny jest także aspekt ekologii i troski o planetę w codziennej działalności. Bycie eko to już nie tylko niedrukowanie maili, ale zastępowanie papierowych wersji dokumentów elektronicznymi czy wsparcie inicjatyw proekologicznych na każdym szczeblu działalności banku i ich pracowników. Banki wspierają także edukację finansową.

Podsumowanie

Dziś wielu z nas nie wyobraża sobie powrotu do gotówki choć ciągle silnie obecna jest w obiegu. Wizytę w banku możemy zamienić na kilka kliknięć w smartfonie w domowym zaciszu, a gdy już będziemy musieli udać się oddziału możemy zostać zaskoczeni domową atmosferą zamiast okazałych, majestatycznych wnętrz. To fascynujące, jakie zmiany przeszła bankowość w ostatnich stuleciach. Na uwagę zasługuje fakt, że dziś działalność banków to nie tylko cyfry i wyniki, ale także podejmowanie działań w trosce o środowisko oraz dobrostan klientów i otoczenia.

 

Tagi: kryzys

Zaktualizowano: 13.09.2021

Dodano: 01.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top