Nowe technologie wspierające pożyczanie online

Opublikowano: 29 Lip 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Każdego dnia Świat staje się coraz bardziej cyfrowy! Widzimy to również w obszarze finansów. Sektor usług pożyczkowych ulega stałym przemianom, wykorzystując dostępne narzędzia i odpowiadając na rosnące potrzeby Klientów. Od dawna informacyjna i komunikacyjna rola Internetu to dla nas za mało. Coraz chętniej wykorzystujemy go również do korzystania z wszelkiego rodzaju usług, w tym również finansowych. Pożyczki on-line ze względu na ich formułę wykazują wysokie ryzyko oszustw. Aby zapobiec wyłudzeniom, kradzieży tożsamości, firmy pożyczkowe stosują szereg rozwiązań technologicznych, tj.  Instandor, Kontomatik, czy przelew weryfikacyjny.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • w jaki sposób nowe technologie służą w pożyczaniu online,
 • jaka jest rola AI na rynku finansowym,
 • czy nowe technologie są bezpieczne dla klienta.

Bezpieczne pożyczanie pieniędzy przez Internet z perspektywy pożyczkodawcy

W jaki sposób instytucja pożyczkowa może udzielać bezpiecznie pożyczek przez Internet? Przecież firmy pożyczkowe ponoszą ryzyko kredytując osobę, której tożsamości nie mogą potwierdzić! Właśnie tu z pomocą przychodzi technologia. W trakcie wnioskowania o pożyczkę pożyczkodawca może poprosić nas o przelew weryfikacyjny bądź wykonanie usługi Instantor, czy Kontomatik. Pożyczkodawca upewnia się w ten sposób, że wnioskujący o pożyczkę posługuje się prawdziwymi i przede wszystkim – własnymi danymi osobowymi.

Automatyczne usługi identyfikacyjne online

bluemedia logotyp

Przelew weryfikacyjny 1 zł Blue Media – jest to błyskawiczne sprawdzenie konta bankowego i możliwość weryfikacji danych Klienta, który wnioskuje o udzielenie pożyczki czy kredytu gotówkowego. Ważne: Dane do przelewu generowane są w procesie, w którym uczestniczy Klient.

Jak to działa?

 1. Klient wybiera preferowaną formę płatności
 2. Realizuje przelew o wartości 1 zł
 3. Pożyczkodawca błyskawicznie otrzymuje potwierdzenie tożsamości Klienta

 

bluemedia

Blue Media obsługuje najpopularniejsze Banki w Polsce

Na tym rozwiązaniu korzystają dwie strony. Klient może sprawnie przejść proces weryfikacyjny i szybko uzyskać dostęp do interesującego go produktu lub usługi. A pożyczkobiorca błyskawicznie zidentyfikować klienta.

Instantor

instantor

Instantor to alternatywa dla przelewu weryfikacyjnego. Umożliwia on sprawne potwierdzenie tożsamości Klienta, w pełni bezpieczny i wygodny sposób. Usługa ta bazuje na systemie informatycznym, który pozwala na weryfikację rachunku bankowego osoby wnioskującej o pożyczkę. Dane te są przetwarzane przez specjalny algorytm i dostarczane w czasie rzeczywistym. Za jego pomocą potencjalny pożyczkobiorca loguje się do swojej bankowości internetowej, a Instantor potwierdza wiarygodność danych podanych we wniosku, porównując je z tymi widniejącymi jako dane właściciela konta. Dodatkowo Instantor daje możliwość sprawdzenia zdolności kredytowej oraz wysokości i źródła dochodu osoby wnioskującej.

Jak to działa?

 1. Klient wypełnia wniosek on-line,
 2. Nie opuszczając serwisu podaje login i hasło do swojego rachunku bankowego. Rozpoczyna się automatyczna weryfikacja,
 3. W czasie weryfikacji dochodzi do pobrania i skanowania danych adresowych oraz danych finansowych (wpływy i wydatki) – tworzony jest raport,
 4. W ciągu kilku minut pożyczkodawca otrzymuje dane o Kliencie.

 

W tym rozwiązaniu również możemy wyodrębnić korzyści dla obu stron. Pożyczkodawca minimalizuje ryzyko akceptacji wniosku np. z nieprawdziwymi kwotami dochodów. Klient natomiast zyskuje gwarancję anonimowości w miejscu pracy i nie musi prosić swojego przełożonego o zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach.

Kontomatik jako alternatywa dla Instantor

kontomatik

Idea systemu Kontomatik pojawiła się już w 2002 roku, wdrożony został ostatecznie dopiero w 2016 roku. Zasada działania jest bardzo prosta. Zastosowano tzw. screen scraping, czyli pobieranie i przetwarzanie informacji zawartych na danym obrazie. Kontomatik nie działałby jednak tak sprawnie, gdyby nie inna technologia – Interfejs Programowania Aplikacji. Polega to na współpracy ze sobą różnego rodzaju aplikacji (bank – firma pożyczkowa itd.). System automatycznie skanuje znajdujące się na badanym obszarze informacje. Kontomatik nie tylko przetwarza dane osobowe pożyczkodawcy, ale pomaga również w ocenie jego zdolności kredytowej. System sprawdza transakcje dokonywane na koncie w danym okresie (np. ostatnich 3 miesięcy).

Jak to działa?

 1. Klient wypełnia wniosek on-line, po otrzymaniu oferty klika „chcę pożyczkę” albo „weź pożyczkę”,
 2. Nie opuszczając serwisu, po wybraniu Banku, podaje login i hasło do swojego rachunku bankowego,
 3. System automatycznie skanuje znajdujące się na badanym obszarze informacje.

 

Ważne dane są integrowane i porównywane z wnioskiem pożyczkowym.

Korzyści wynikające z wykorzystania Kontomatika są tożsame z usługą Instantor. Kontomatik daje możliwość pożyczkodawcy wykorzystania wszystkich potrzebnych danych o wnioskodawcy, by ocenić jego możliwości finansowe oraz wiarygodność. Natomiast pożyczkobiorca nie musi przedstawiać dodatkowych dokumentów potwierdzających jego dochód.

Sztuczna inteligencja, czyli jak działać szybko, skutecznie i bezpiecznie?

Nowe technologie opierające się o fintech usprawniają nie tylko weryfikację tożsamości klienta. Branża zaczęła wykorzystywać AI, czyli sztuczną inteligencję, która pozwala przeprowadzić nowoczesny scoring klienta. Dzięki bazom danych oraz analizy decyzji zakupowych, dokonywanych przez klienta w sieci AI jest w stanie określić potrzeby pożyczkobiorcy. Pozwala to skonstruować ofertę dedykowaną dla konkretnej osoby. Ponadto sztuczna inteligencja jest w stanie przewidzieć, na co klient może zechcieć pożyczyć pieniądze w przyszłości. Gdyby tego było mało, ten najnowszy sposób analizowania klienta pozwala na zmniejszenie ryzyka udzielenia złej pożyczki.

Technologie wspierające pożyczanie on-line - czy są bezpieczne?

Poruszanie się „w sieci” może stanowić pewnego rodzaju zagrożenia. Każde rozwiązanie, wykorzystujące logowanie się do bankowości internetowej budzi wątpliwości i obawy. To zrozumiałe. Aktualnie w telewizji emitowane są spoty, które informują, iż powinniśmy wystrzegać się zewnętrznych stron internetowych niepowiązanych z naszym bankiem, które proszą o dostęp do internetowego rachunku bankowego. Jednakże system Kontomatik, Instandor, czy też Przelew weryfikacyjny 1 zł Blue Media są w tej materii bezpieczne.

Cały proces odbywa się bez pomocy człowieka, informacje są przetwarzane wyłącznie przez automat. Wszystkie podawane przez wnioskodawcę dane są zabezpieczone przez aplikację i nie są nigdzie przechowywane. Żadna osoba trzecia nie ma więc wglądu do danych osobowych klienta i jego historii finansowej. Oznacza to, że nie ma możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian na koncie bankowym Klienta. Aplikacje działają zgodnie z obowiązującym prawem, a Firmy te nie prowadzą żadnych „ukrytych” lub pobocznych działań.

Zatem okazuje się, że pożyczki on-line są łatwiejsze i bezpieczniejsze niż myślimy. Dlatego też i skorzystaj z oferty firm pożyczkowych przez Internet, np. za pomocą strony wnioskomat.com. 

Tagi: pożyczka onlinekontomatik

Dodano: 27.03.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Aplikacja Kontomatik. Co to jest, jak przebiega weryfikacja tożsamości online i dlaczego nie trzeba się tego bać?

Aplikacja Kontomatik. Co to jest, jak przebiega weryfikacja tożsamości online i dlaczego nie trzeba się tego bać?

20 Maj 2024Autor: Dagmara Konik

Instytucje finansowe działające na rynku kredytów i pożyczek zawsze sprawdzają wiarygodność danych swojego klienta. Cześć z nich potwierdza dane klientów prosząc o wykonanie przelewu weryfikacyjnego w wysokości złotówki lub jednego grosza. Takie udogodnienia w procesie wnioskowania o pożyczkę sprawi(...)

Czytaj więcej
Jak działają Kontomatik i przelew za 1 zł?

Jak działają Kontomatik i przelew za 1 zł?

23 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Kiedy chcemy pożyczyć pieniądze z banku albo od firmy pożyczkowej, to obowiązkowo musimy przejść weryfikację tożsamości. Najczęściej odbywa się to za pomocą przelewu weryfikacyjnego albo systemu Kontomatik. Współcześnie jest to już standardem, a w interesie instytucji finansowych leży, aby odbywało (...)

Czytaj więcej
Top