Co można odliczyć od podatku? Ulgi podatkowe 2020

Opublikowano: 25 Marzec 2020 Agata Dymara 5 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” Benjamina Franklin. Te słowa są wciąż aktualne mimo upływu czasu. Początek roku to czas rozliczeń podatkowych. Zanim jednak wyślemy nasze zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego, warto wcześniej sprawdzić jakie ulgi obowiązują za rok podatkowy 2019 i skorzystać z tych, które nam przysługują. Dzięki odliczeniem od podatku możemy zyskać niemałe pieniądze, gdyż ulgi dają nam możliwość zapłacenia niższego podatku. W roku 2020 mamy sporo nowości – wprowadzono trzy nowe ulgi.

ulgi podatkowe 2020

Co to jest ulga podatkowa?

Ulga podatkowa – przewidziane w przepisach prawa podatkowego zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku. W ramach ulg podatkowych można dokonać dwóch rodzajów odliczeń - odliczenie od dochodu oraz odliczenie od podatku. Odliczenie od dochodu jest bardziej korzystne niż odliczenie od podatku, ponieważ dzięki niemu możemy przejść do przedziału podatkowego o niższej stawce podatkowej. 

Co można odliczyć od podatku / dochodu? Ulgi podatkowe 2020 – nowości

Ulgi podatkowe 2020 dla młodych, czyli tak zwany zerowy PIT dla osób, które nie przekroczyły jeszcze 26 roku życia. „Młodzi” pracownicy zostali zwolnieni z obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego. Jest jednak kilka warunków. Przede wszystkim, ulga ta dotyczy przychodów do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Jednak w związku, iż w 2019 roku zwolnienie to obowiązywało od sierpnia, zatem limit jest odpowiednio niższy i wynosi 35 636,67 zł. Ponadto ulga przeznaczona jest dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę bądź umowę zlecenia. Niestety zerowy PIT dla młodych nie jest przeznaczony dla przedsiębiorców oraz osób zatrudnionych na umowę o dzieło. Warto podkreślić, iż do przychodów uzyskanych w bieżącym roku, tj. od 1 stycznia 2020 r. ulga dla młodych będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika.

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów można znaleźć szczegółową tabelkę z wyjaśnieniem, jak obliczyć i ile wynoszą ulgi podatkowe 2020 dla młodych. Prezentujemy ją poniżej.

wynagrodzenia

Przepisy o uldze dla młodych weszły w życie 1 sierpnia 2019 roku i mają zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r.  Rząd szacuje, że z ulgi skorzysta 2 mln osób.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to główna nowość tegorocznych rozliczeń i okazja do sporych oszczędności. Z ulgi mogą skorzystać właściciele budynku mieszkalnego jednorodzinnego (dopuszczalne są szeregowce i bliźniaki), którzy zdecydowali się na termomodernizację domu. Aby skorzystać z ulgi, należy ponieść wydatki po oddaniu budynku do użytkowania (nie dotyczy budynku będącego w budowie). Jak z niej skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od dochodu wydatki na poniesione w związku z termomodernizacją, a więc materiały budowlane i urządzenia oraz usługi wymienione w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju.

By otrzymać ulgę, termomodernizacja musi być ukończona w ciągu trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. W przypadku nie dotrzymania terminu, podatnik jest obowiązany zwrócić ulgę.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Podatnicy pozostający w związku małżeńskim powinni wiedzieć, że limit ten dotyczy każdego z małżonków odrębnie, czyli zwrot liczymy razy dwa.

ulga termomodernizacyjna

Darowizna

Odliczenie darowizny na cele edukacji zawodowej to trzecia nowa ulga podatkowa. Przysługuje ona osobom prowadzącym działalność gospodarczą, które chcą wesprzeć określone placówki. Od dochodu można odliczyć darowizny przekazane w ubiegłym roku na cele kształcenia zawodowego. Górny limit odliczenia wynosi 6 proc. dochodu.

Ważne! Darowizny można przekazywać tylko na rzecz wybranych szkół kształcących zawodowo, tj.:

*szkoły artystyczne

*pięcioletnie technika

*trzyletnie szkoły branżowe I stopnia

*dwuletnie szkoły branżowe II stopnia

*szkoły policealne dla osób posiadających wykształcenie średnie lub średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku

*publiczne placówki lub centra będące placówkami kształcenia ustawicznego, placówkami kształcenia praktycznego oraz ośrodkami dokształcania i doskonalenia zawodowego

PIT 2020 za 2019 rok - ulgi podatkowe

ulgi podatkowe 2020

ulgi2

ulgi3

Należy pamiętać, że aby móc skorzystać z odliczenia od dochodu 2020 za 2019 rok, należy przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające możliwość skorzystania z ulgi (np. faktury, potwierdzenia, dowód zwrotu świadczeń).

Tagi: pit 37dochódpodatnikulga podatkowaulgi podatkoweulga termomodernizacyjnapodatek

Zaktualizowano: 02.05.2022

Dodano: 25.03.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top