Karta kredytowa bądź debetowa - te pojęcia znane są chyba wszystkim naszym Czytelnikom. Na co dzień wielu z nas z pożytkiem używa tych instrumentów płatniczych. Szybkość i wygoda dokonywanych transakcji, atrakcyjne warunki nabycia, a także dostępność w bankach sprawiają, że klienci chętnie sięgają po tego typu rozwiązania. Ale czy korzystają również z karty obciążeniowej? Trzeba bowiem wyraźnie zaznaczyć, że w tym przypadku mamy do czynienia z odrębnym typem produktu finansowego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Karta obciążeniowa to rodzaj karty płatniczej tudzież instrumentu finansowego, zwanego także kartą charge albo kartą z odroczonym terminem płatności. Podobnie jak inne produkty finansowe z tej rodziny ma ona ścisły związek z rachunkiem bankowym użytkownika. Słusznie można dopatrywać się podobieństw między kartą obciążeniową a kartami kredytowymi i debetowymi, jednakże jest to inny rodzaj karty, o czym warto pamiętać. Co bardzo istotne - klient może korzystać z tego instrumentu, nawet wtedy, gdy nie ma żadnych środków na koncie. Jak to możliwe? Wszystko dzięki ustalonemu limitowi.
Korzystanie z karty charge w praktyce jest bardzo proste i odbywa się w następujących krokach:
Użytkownik zobowiązany jest do zapewnienia na swoim koncie wystarczających środków na spłatę zadłużenia. Jeśli tego nie zrobi, musi się liczyć z naliczeniem karnych odsetek oraz zablokowaniem rachunku.
Wszystko zależy od tego, jak klient będzie korzystał ze swojej karty obciążeniowej. Jeśli będą to transakcje bezgotówkowe, to wówczas naliczana prowizja za wykorzystany limit nie będzie zbyt duża. Warto jednak pamiętać, że klient musi dotrzymywać okresu bezgotówkowego. Również oferta jednego banku może się różnić w szczegółach od oferty innego banku. Natomiast znacznie większe koszty poniesiesz, jeśli swej karty charge będziesz używać w bankomatach. Należy także zwrócić uwagę na tzw. opłatę stałą, która zazwyczaj naliczana jest raz do roku.
Zasadnicza różnica między kartą debetową a obciążeniową jest taka, że przy kartach debetowych klient wykorzystuje swoje własne środki, zgromadzone na rachunku. A przy karcie obciążeniowej - o czym już wspomnieliśmy - do transakcji wykorzystywane są środki banku. To z kolei powoduje kolejną różnicę. Jeśli korzystasz z karty debetowej w ramach swojego kapitału, to nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami od każdej transakcji. Natomiast przy karcie obciążeniowej każda transakcja obarczona jest prowizją.
Z kolei karta kredytowa pozwala na korzystanie z niej, nawet jeśli klient nie posiada rachunku. Chcąc wziąć kartę obciążeniową musisz mieć w banku założony rachunek. Kluczowy jest jednak sposób spłaty. Kartę kredytową można spłać uiszczając kwotę minimalną. Z kolei przy karcie obciążeniowej co miesiąc należy spłacać całość wykorzystanego limitu plus koszty.
Wśród zalet karty obciążeniowej należy wymienić następujące:
Jeżeli zaś chodzi o wady, to na pewno należy wspomnieć o takich mankamentach jak:
Pamiętaj, że wydanie karty obciążeniowej nastąpi tylko wtedy, kiedy bank wyda pozytywną decyzję kredytową.
Wiemy już jak działa karta obciążeniowa, jakie korzyści daje klientowi i na co trzeba uważać przy jej używaniu. Jednak kto może na niej najbardziej skorzystać? Otóż mali i średni przedsiębiorcy. Jeżeli Twoi pracownicy w ramach swoich zadań muszą dokonywać zakupów na rzecz przedsiębiorstwa, to w praktyce ich praca będzie znacznie usprawniona dzięki kartom charge. Każdy pracownik wykorzystując kartę obciążeniową może zapewnić firmie potrzebne zakupy, nawet przy chwilowym deficycie kapitału, a do tego z dowolnego miejsca - nawet jeśli przebywa w delegacji. Możesz codziennie podsumowywać wszystkie wydatki pracowników, a rozliczysz się z bankiem pod koniec miesiąca. Dodatkowym plusem jest możliwość indywidualnego ustalenia limitów na kartach charge.
Dodano: