Co to jest karta obciążeniowa?

Opublikowano: 13 Kwi 2024 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Karta kredytowa bądź debetowa - te pojęcia znane są chyba wszystkim naszym Czytelnikom. Na co dzień wielu z nas z pożytkiem używa tych instrumentów płatniczych. Szybkość i wygoda dokonywanych transakcji, atrakcyjne warunki nabycia, a także dostępność w bankach sprawiają, że klienci chętnie sięgają po tego typu rozwiązania. Ale czy korzystają również z karty obciążeniowej? Trzeba bowiem wyraźnie zaznaczyć, że w tym przypadku mamy do czynienia z odrębnym typem produktu finansowego. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakim produktem finansowym jest karta obciążeniowa,
 • w jaki sposób karta obciążeniowa przydaje się klientowi,
 • kiedy warto zdecydować się na kartę obciążeniową.
karta obciążeniowa

Czym jest karta obciążeniowa?

Karta obciążeniowa to rodzaj karty płatniczej tudzież instrumentu finansowego, zwanego także kartą charge albo kartą z odroczonym terminem płatności. Podobnie jak inne produkty finansowe z tej rodziny ma ona ścisły związek z rachunkiem bankowym użytkownika. Słusznie można dopatrywać się podobieństw między kartą obciążeniową a kartami kredytowymi i debetowymi, jednakże jest to inny rodzaj karty, o czym warto pamiętać. Co bardzo istotne - klient może korzystać z tego instrumentu, nawet wtedy, gdy nie ma żadnych środków na koncie. Jak to możliwe? Wszystko dzięki ustalonemu limitowi. 

Jak wygląda korzystanie z karty obciążeniowej w praktyce?

Korzystanie z karty charge w praktyce jest bardzo proste i odbywa się w następujących krokach:

 • po uzyskaniu karty przez klienta, bank przyznaje pewien limit,
 • klient dokonuje transakcji, które są opłacane ze środków banku,
 • klient może dokonywać dowolnej liczby transakcji do momentu dobicia do kwoty limitu,
 • raz na miesiąc z rachunku klienta bank pobiera pieniądze w kwocie wykorzystanego limitu plus prowizja,
 • po spłaceniu zadłużenia limit się odnawia i klient może znów z niego korzystać.

Użytkownik zobowiązany jest do zapewnienia na swoim koncie wystarczających środków na spłatę zadłużenia. Jeśli tego nie zrobi, musi się liczyć z naliczeniem karnych odsetek oraz zablokowaniem rachunku.

Jakie są koszty użytkowania karty obciążeniowej?

Wszystko zależy od tego, jak klient będzie korzystał ze swojej karty obciążeniowej. Jeśli będą to transakcje bezgotówkowe, to wówczas naliczana prowizja za wykorzystany limit nie będzie zbyt duża. Warto jednak pamiętać, że klient musi dotrzymywać okresu bezgotówkowego. Również oferta jednego banku może się różnić w szczegółach od oferty innego banku. Natomiast znacznie większe koszty poniesiesz, jeśli swej karty charge będziesz używać w bankomatach. Należy także zwrócić uwagę na tzw. opłatę stałą, która zazwyczaj naliczana jest raz do roku. 

Co różni kartę obciążeniową od kart debetowych i kredytowych?

Zasadnicza różnica między kartą debetową a obciążeniową jest taka, że przy kartach debetowych klient wykorzystuje swoje własne środki, zgromadzone na rachunku. A przy karcie obciążeniowej - o czym już wspomnieliśmy - do transakcji wykorzystywane są środki banku. To z kolei powoduje kolejną różnicę. Jeśli korzystasz z karty debetowej w ramach swojego kapitału, to nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami od każdej transakcji. Natomiast przy karcie obciążeniowej każda transakcja obarczona jest prowizją. 

Z kolei karta kredytowa pozwala na korzystanie z niej, nawet jeśli klient nie posiada rachunku. Chcąc wziąć kartę obciążeniową musisz mieć w banku założony rachunek. Kluczowy jest jednak sposób spłaty. Kartę kredytową można spłać uiszczając kwotę minimalną. Z kolei przy karcie obciążeniowej co miesiąc należy spłacać całość wykorzystanego limitu plus koszty. 

Jakie są zalety i wady karty obciążeniowej?

Wśród zalet karty obciążeniowej należy wymienić następujące:

 • wygodny dostęp do środków finansowych,
 • brak konieczności posiadania własnych środków na koncie w momencie dokonywania transakcji,
 • automatyczna spłata karty,
 • możliwy wielokrotny użytek,
 • opcja skorzystania z dodatkowego pakietu korzyści.

Jeżeli zaś chodzi o wady, to na pewno należy wspomnieć o takich mankamentach jak:

 • krótki okres spłaty,
 • spłata od razu całej kwoty wykorzystanego limitu plus koszty,
 • opłaty od każdej transakcji,
 • konieczność uiszczenia opłaty stałej.

Pamiętaj, że wydanie karty obciążeniowej nastąpi tylko wtedy, kiedy bank wyda pozytywną decyzję kredytową. 

Czy warto korzystać z karty obciążeniowej?

Wiemy już jak działa karta obciążeniowa, jakie korzyści daje klientowi i na co trzeba uważać przy jej używaniu. Jednak kto może na niej najbardziej skorzystać? Otóż mali i średni przedsiębiorcy. Jeżeli Twoi pracownicy w ramach swoich zadań muszą dokonywać zakupów na rzecz przedsiębiorstwa, to w praktyce ich praca będzie znacznie usprawniona dzięki kartom charge. Każdy pracownik wykorzystując kartę obciążeniową może zapewnić firmie potrzebne zakupy, nawet przy chwilowym deficycie kapitału, a do tego z dowolnego miejsca - nawet jeśli przebywa w delegacji. Możesz codziennie podsumowywać wszystkie wydatki pracowników, a rozliczysz się z bankiem pod koniec miesiąca. Dodatkowym plusem jest możliwość indywidualnego ustalenia limitów na kartach charge. 

Dodano: 13.04.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top