Czy obcokrajowiec będzie mógł skorzystać z Mieszkania na start?

Opublikowano: 19 Cze 2024 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Obecna ekipa rządząca już od dłuższego czasu zapowiadała wprowadzenie w polskim prawie takich zmian, które pozwolą szerokiemu gronu obywateli nabyć swoją pierwszą nieruchomość. W zastępstwie wyczerpanego już programu Bezpieczny kredyt 2 proc. miał się pojawić program Mieszkanie na start. Ale czy tylko Polacy będą mogli się starać o dofinansowanie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda dostępność programu dla obcokrajowców,
  • jakie wymagania trzeba spełnić, by wziąć udział w programie,
  • co dalej z projektem Mieszkania na start.
obcokrajowcy

Kredyt Mieszkanie na start dla obcokrajowców - czy to możliwe?

W obliczu coraz większego napływu do Polski ludności z innych państw normalnym zjawiskiem jest chęć kupowania domów i mieszkań przez obcokrajowców - zwłaszcza tych, którzy planują zostać tutaj na dłużej. A jeśli nabycie nieruchomości, to także kredyt hipoteczny. Banki pod pewnymi warunkami udzielają zobowiązań tego typu klientom spoza Polski. Ale co w przypadku rządowych dotacji?

Okazuje się, że w programie Mieszkanie na start mogą brać udział także osoby nie będące Polkami i Polakami. Oni również będą mogli wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatami do rat od BGK. Jednakże cudzoziemiec oprócz wymogów takich samych jak dla Polaka musi także spełnić pewne dodatkowe warunki. 

Jakie są warunki programu Mieszkanie na start?

Kredyt na start na zakup pierwszej nieruchomości ma być dostępny dla każdego cudzoziemca, który:

  • nie przekroczył 35 roku życia,
  • nie posiada, ani nigdy nie posiadał wyłącznego prawa własności do nieruchomości bądź spółdzielczego prawa własności do lokalu mieszkalnego,
  • prowadzi gospodarstwo domowe na terenie Polski,
  • prowadzi gospodarstwo domowe poza terenem Polski, ale wspólnie z osobą posiadającą polskie obywatelstwo,
  • wykaże się wystarczająco wysoką zdolnością kredytową,
  • legitymuje się ważnym dokumentem tożsamości,
  • spełnia kryterium dochodowe.

Należy wspomnieć, że kredyt zostanie udzielony tylko wtedy, jeśli środki z niego pozyskane posłużą do zakupu nieruchomości na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych. 

Jakie waluty są dostępne w kredycie Mieszkanie na start?

Kredyty w ramach programu Mieszkanie na start będą udzielane jedynie w walucie polskiej. Oznacza to, że kredytobiorca także będzie musiał spłacać zobowiązanie w złotówkach. Wobec tego, obcokrajowiec będący klientem będzie musiał uzyskiwać dochody także w polskich złotych. Niemożliwe jest spłacanie takiego zobowiązania w innej walucie. 

Kiedy Mieszkanie na start stanie się dostępne?

Początkowo Mieszkanie na start miało ustawowo wejść w życie na wiosnę, a potem w połowie 2024 roku. Jak się okazało żaden z tych terminów nie został dotrzymany. Obecnie istnieje wyraźny podział w koalicji rządzącej na temat tego kredytu. Brak poparcia większości dla tego rozwiązania może przedłużyć okres oczekiwania na wdrożenie przepisów, a być może poskutkuje to tym, że Mieszkanie na start nie stanie się udziałem klientów. 

Dodano: 19.06.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top