Jak aktywować kartę do konta i nadać jej PIN?

Opublikowano: 13 Lut 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Karty kredytowePoradnik Kart

Podstawowym środkiem płatniczym, którym posługuje się na co dzień większość Polaków są karty przypisane do rachunków bankowych. Standardem jest, że nowi klienci polskich banków otrzymają na start kartę płatniczą. Jednakże, aby móc płacić bezgotówkowo i wypłacać pieniądze z bankomatów potrzebna jest najpierw aktywacja karty.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego karta nie zadziała bez aktywacji
 • w jaki sposób można aktywować kartę,
 • jak nadać PIN do karty.
karta płatnicza

Nowa karta – co zrobić, żeby działała?

Nową kartę bankomatową ale też płatniczą możemy otrzymać w różnych sytuacjach. Dzieje się tak, kiedy zostajemy klientami jakiegoś banku i otwieramy tam konto. Natomiast kiedy już korzystamy z usług i produktów danego banku może zdarzyć się, że zgubimy kartę albo zostanie ona skradziona. Wówczas bank wyda nam kolejną, nową kartę. Również w przypadku, kiedy kończy nam się data ważności karty otrzymamy z banku nową. Występują też przypadki – choć bardzo rzadko – kiedy karta ulegnie rozmagnesowaniu i wówczas nie będzie działała. Niezależnie od tego w jakich okolicznościach otrzymujemy nową kartę musimy ją aktywować.

Aktywacji karty możemy dokonywać na różne sposoby w zależności od polityki danego banku. Tradycyjnie można to zrobić podczas płatności za zakupy w stacjonarnej placówce handlowej. Niekiedy istnieje możliwość aktywowania karty w bankomacie. Często jest też tak, że klient może aktywować kartę poprzez bankowość internetową lub aplikację mobilną. Sprawdziliśmy jak to wygląda w 4 bankach.

Aktywacja karty w ING Banku Śląskim

W ING przebiega to bardzo prosto. Karta zostanie uaktywniona przy pierwszej transakcji potwierdzonej kodem PIN. Nie trzeba czekać na korespondencję. Kiedy masz kartę Visa zbliżeniową, to masz możliwość aktywacji jej w telefonie albo poprzez aplikację mobilną Apple Pay. Klienci ING mogą także aktywować kartę dzwoniąc na infolinię banku.

Aktywacja karty w PKO Banku Polskim

Również w PKO BP można aktywować kartę w trakcie pierwszej płatności z użyciem kodu PIN. Istnieje także możliwość internetowego aktywowania karty.

Za pomocą bankowości elektronicznej iPKO można uaktywnić kartę w następujący sposób:

 • zaloguj się na swoje konto w serwisie iPKO,
 • wybierz zakładkę karty,
 • wyszukaj opcję Aktywuj kartę z zakładki danych podstawowych karty albo wybierz zakładkę Na skróty i następnie opcję Aktywacja karty,
 • wpisz kod aktywacyjny – znajdziesz go na odwrocie karty.

Możesz także dokonać aktywacji w aplikacji mobilnej IKO. Aby to zrobić:

 • zaloguj się do aplikacji,
 • wybierz zakładkę Szczegóły nieaktywnej karty,
 • wybierz zakładkę Moje Produkty, potem zakładkę Karty, a następnie zakładkę Twoja karta,
 • wyświetlą Ci się szczegóły nieaktywnej karty – wybierz opcję Aktywuj,
 • przepisz kod z tyłu karty,
 • zatwierdź operację wpisując PIN.

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby wykonać te czynności na komputerze czy telefonie, to zadzwoń na infolinię banku. Pracownik pokieruje Cię w tym procesie oraz udzieli wszystkich informacji.

Aktywacja karty w Banku Pekao S.A.

W Banku Pekao S.A. możesz przeprowadzić aktywację karty na wiele różnych sposób. Tak jak w przypadkach już wyżej opisanych zrobisz to płacąc za zakupy i wpisując na terminalu numer PIN. Jest to możliwe również podczas wypłacania gotówki z bankomatu. Pozostałe metody to telefon na infolinię oraz serwis pekao24.

Aktywacja karty w Santander Bank Polska

Jeśli jesteś klientem Santander Bank Polska i chcesz aktywować kartę przy wypłacie gotówki z bankomatu, to jak najbardziej możesz to zrobić. Masz także możliwości aktywacji karty poprzez bankowość internetową Santander w następujących krokach:

 • zaloguj się do serwisu,
 • wejdź w zakładkę Karty,
 • wybierz zakładkę Karty do konta albo Karty kredytowe,
 • wybierz kartę, którą chcesz aktywować,
 • wybierz opcję Aktywacja Karty.

Tutaj także możesz aktywować swoją kartę podczas płatności w sklepie po wpisaniu kodu PIN.

PIN do karty – jak nadać?

Generalnie banki pozwalają klientom na ustalenie kodu PIN samodzielnie poprzez bankowość internetową albo aplikacje mobilne. Niekiedy można to też zrobić przez telefon. PIN składa się z czterech cyfr i tylko od klienta zależy jaki będzie ich układ. Pamiętać jednak należy o zasadach bezpieczeństwa przy nadawaniu kodu PIN. Należy unikać tworzenia PIN-ów składających się z tych samych cyfr. Niewskazane jest także powtarzanie się jakiejkolwiek cyfry. Niezbyt dobrym pomysłem będzie ustalenie PIN-u na podstawie jakiejś ważnej dla nas daty – np. daty urodzin. Potencjalny złodziej może łatwo to odgadnąć albo będzie w posiadaniu naszych danych. Nie należy też nigdzie zapisywać kodu PIN – np. długopisem na karteczce – i trzymać go luzem. Pamiętajmy o tym, gdyż od tego zależy ochrona naszych finansów.

Dodano: 06.03.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top